Kobieta straciła 170 tyś zł próbując ratować sejf

Policjanci z łęczyńskiej komendy otrzymali kolejne zgłoszenie dotyczące oszustwa na portalu aukcyjnym. Sprzedający zawierzył potencjalnemu klientowi, wszedł w przesłany przez niego link i postępował zgodnie z instrukcjami. Mężczyzna zamiast zarobić na sprzedaży kołyski dziecięcej, stracił z konta ponad 1900 złotych. Kolejny raz apelujemy o zachowanie czujności i ostrożności podczas sprzedaży i zakupów w Internecie. Przestrzegajmy też swoich znajomych i rodzinę o metodach i sposobach działania oszustów.

W sobotę do policjantów z łęczyńskiej komendy zgłosił się 28-letni mieszkaniec gminy Łęczna, który poinformował, że padł ofiarą internetowego oszusta.

Mężczyzna na jednym z portali aukcyjnym wystawił do sprzedaży kołyskę dziecięcą. Wycenił ją na kwotę 150 złotych. Poza portalem za pośrednictwem komunikatora skontaktował się z nim potencjalny kupiec, który zaproponował skorzystanie z opcji dostawy towaru, którą oferuje portal ogłoszeniowy. Wówczas mężczyzna otrzymał link, który odsyła na fałszywą stronę podobną do oryginalnej, z taką różnicą, że formularz wymaga wpisania numeru karty, daty jej ważności, kodu CV. Mężczyzna podając te dane utracił z konta kwotę ponad 1900 złotych.

Jak uniknąć oszustwa:

  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów;
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem;
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce;
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.