Stracił 8 tyś złoty na kryptowalutach

Kryptowaluty kolejny poszkodowany ponad 8 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Puław, który uwierzył oszustom twierdzącym, że zarobił na obrocie kryptowalutami. Straty byłyby wyższe, gdyby nie natychmiastowa reakcja banku pokrzywdzonego, który widząc podejrzaną transakcję zagraniczną zablokował dostęp do konta.

Do puławskiej komendy zgłosił się mieszkaniec Puław, który powiadomił, że został oszukany przez nieznane mu osoby, które “wyprowadziły” mu z konta ponad 8 tysięcy złotych. Kilka dni temu, do puławianina zaczęły dzwonić osoby, które namawiały go na wypłatę środków wygenerowanych na platformie inwestycyjnej. Ponieważ zgłaszający kilka lat temu zarejestrował się na jednej z platform inwestycyjnych, pomyślał, że faktycznie kryptowaluty, które tam posiadał podrożały i ma do odbioru większe środki.

Aby otrzymać zyski z inwestycji kryptowalutowych, puławianin zgodził się wykonać to, o co prosili go rozmówcy. Mężczyzna udostępnił dane do swojej karty, konta bankowego, a także podał kod przysłany w wiadomości tekstowej z banku, aby autoryzować transakcję. Zainstalował także na swoim telefonie program do zdalnego sterowania tego typu urządzeniami. Po pewnym czasie, zorientował się, że z jego konta zniknęło ponad 8 tysięcy złotych.

Okazało się, że straty mieszkańca Puław mogły być wyższe, ale zadziałały procedury bezpieczeństwa w jego banku, który widząc podejrzaną transakcję na koncie zgłaszającego, zablokował dostęp do pozostałych środków. Jak często bywa w takich przypadkach, środki z konta puławianina trafiły na zagraniczne konto, a osoby, które się z nim kontaktowały, mówiące z obco brzmiącym akcentem, przestały odbierać telefony.

Przypominamy – jeśli telefonicznie skontaktuje się z Tobą ktoś, kto:

  • chce szybko uzyskać Twoje dane,
  • oferuje Ci możliwość uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty,
  • chce zainstalować na Twoim komputerze lub telefonie program do zdalnego sterowania

zastanów się przez chwilę, a przede wszystkim nie podawaj danych do swojego konta i nie instaluj programów, które mogą spowodować, że ktoś uzyska dostęp do twojego telefonu czy komputera !

Oddajcie nam Wolność.Świat jest inny odc.152.