Rosyjski omon

Rosyjski OMON jak za czasów Stalina dopuszcza się tortur oraz bicia bezbronnych osób w tym kobiet. 
Putinowska Rosja wybrała sobie za cel osoby wyznania Świadków Jehowy

W poniedziałek wczesnym rankiem (4 października 2021 r.) uzbrojeni rosyjscy funkcjonariusze OMON* podczas serii nalotów na domy Świadków Jehowy, torturowali jednego z nich, pobili jego żonę i inne małżeństwo. W wyniku tych nalotów, sześciu innych Świadków Jehowy zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd (więcej szczegółów poniżej).

* Oddział Mobilny Specjalnego Przeznaczenia /oddział prewencyjny Gwardii Narodowej Rosji

Co jeszcze się wydarzyło?

– Od godziny 6 rano, ponad 100 funkcjonariuszy organów ścigania, dokonało nalotu na 12 domów Świadków Jehowy w Irkucku (5 200 km na wschód od Moskwy). Jeden z rosyjskich śledczych ujawnił, że był to bezpośredni rozkaz z Moskwy, by OMON – jednostka, która specjalizuje się w rozruchach i zamieszkach – zatrzymał Świadków Jehowy, na arenie międzynarodowej powszechnie uznawanych za pokojowo usposobionych.

– Dom Anatolija Razdobarowa, 31 lat, i jego żony, Grety:

Anatolij został rzucony na podłogę, skuty kajdankami z rękami założonymi za plecy i kopnięty w głowę i nerki. Funkcjonariusze złapali go za skute ręce i z całą siłą podciągnęli z podłogi. Anatolij wił się z bólu, gdy ciężar ciała wygiął jego ramiona. Funkcjonariusze bili jego ręce, żądając jednocześnie, aby się obciążył zeznaniami i ujawnił informacje. Następnie funkcjonariusze grozili, że go zgwałcą. Szarpali się z nim, próbując wepchnąć mu w pośladki szklaną butelkę. Nalot, przesłuchanie i tortury trwały ponad 8 godzin (Anatolij poddał się badaniom lekarskim i udokumentował swoje obrażenia. Złożył też skargę na działania funkcjonariuszy organów ścigania do Komitetu Śledczego i Prokuratury oraz poinformował Komisarza Praw Człowieka Federacji Rosyjskiej).

Greta została wciągnięta za włosy do innego pomieszczenia, również skuta kajdankami z rękami założonymi za plecy i wielokrotnie fizycznie napastowana. Po 30 minutach bycia związaną, pozwolono jej się ubrać.

– Dom Nikolaya Merinova, 23 lata, i jego żony, Liliyi, 27lat:

Nikolay został uderzony w twarz ciężkim, tępym przedmiotem. Upadł na podłogę i stracił przytomność. Kiedy odzyskał przytomność, siedział na nim funkcjonariusz i bił go. Nikolayowi zostały wybite przednie zęby (Nikolay poddał się badaniu lekarskiemu i udokumentował obrażenia).

Liliya została wyciągnięta z łóżka za włosy tylko w bieliźnie i skuta kajdankami. Następnie funkcjonariusze dokonali na niej wielokrotnej fizycznej napaści (Liliyi’a poddała się badaniu lekarskiemu i udokumentowałaobrażenia).

Aresztowania po akcji:

– Wtorek, 5 października: miejscowy sąd wysłał 52-letniego Jarosława Kalina, 34-letniego Michaiła Moisza i 45-letniego Aleksieja Sołnecznego do aresztu śledczego na dwa miesiące. Około 300 przyjaciół przyszło do sądu, aby pokojowo wesprzeć swoich współwyznawców, którzy są niesprawiedliwie traktowani.

Środa, 6 października: miejscowy sąd wysłał 61-letniego Sergeya Kosteeva, 63-letniego Nikolaya Martynova i 46-letniego Andreya Tolmacheva do aresztu śledczego na dwa miesiące. 70-letni Sergey Vasilyev został wysłany do aresztu domowego.

Reakcje społeczności międzynarodowej:

Sir Andrew Wood, były ambasador Wielkiej Brytanii w Rosji w latach 1995-2000, powiedział:

“Te odrażające przypadki są plamą dla Rosji i sygnałem dalszej moralnej degradacji rządzącego nią reżimu. “Wielkie mocarstwa nie torturują swoich obywateli. Nigdy nie przedstawiono żadnego przekonującego uzasadnienia dla oskarżenia Świadków Jehowy o przynależność do organizacji ekstremistycznej. W podobnej sytuacji znajdują się inni, którym nadano taką etykietę. Rosyjskie organy ścigania” coraz częściej przejawiają sadyzm wobec swoich więźniów. Na przykład Raport z września 2021 roku “The Return of Political Abuse of Psychiatry in Russia” autorstwa Human Rights in Mental Health zawiera również relację o tym, co czeka Jurija Savelyeva, szanowanego Świadka Jehowy uwięzionego w 2018 roku i niedawno przeniesionego do Medycznego Instytutu Korekcyjnego nr 1 w Barnaule, który ma nakaz przymusowego leczenia lekami psychotropowymi.”

Jarrod Lopes, globalny rzecznik prasowy Świadków Jehowy w kwaterze głównej w Nowym Jorku, mówi:

“Jesteśmy przerażeni, słysząc, że funkcjonariusze specjalni rosyjskiej Gwardii Narodowej torturowali mężczyznę, dotkliwie pobili innego i napadali na kobiety tylko za ich chrześcijańskie przekonania. To był okrutny, tchórzliwy i nieludzki atak. Niestety, to nie pierwszy przypadek, kiedy funkcjonariusze Gwardii Narodowej lub inne rosyjskie władze brutalnie napadają na Świadków Jehowy i ich torturują. Takie ohydne czyny zostały zgłoszone już w Czicie, Surgucie i Orenburgu. Władze rosyjskie rutynowo znęcały się nawet nad starszymi i słabymi Świadkami Jehowy, niesprawiedliwie ich więżąc, nakładając wysokie grzywny i nadając im miano przestępców. Eksperci ds. praw człowieka i organizacje międzynarodowe wciąż apelują do Rosji o zaprzestanie systematycznego prześladowania na tle religijnym. Świadkowie Jehowy nie chcą niczego innego, jak tylko swobodnie wyznawać religię w swoim kraju, tak jak czynią to ich współwyznawcy w ponad 200 innych krajach.”

 

Jarosław Siwulski, rzecznik prasowy Europejskiego Związku Świadków Jehowy, mówi:

“Nieuzasadnione, nieumotywowane okrucieństwo wobec pokojowo nastawionych, niestawiających oporu wierzącychjest smutną kontynuacją brutalnych represji z czasów sowieckich”.

 

Paul Goble, były ekspert rządu USA do spraw etnicznych i religijnych w ZSRR i krajach postsowieckich, mówi:

“Trwająca w Moskwie kampania przeciwko Świadkom Jehowy nasiliła się teraz do torturowania niektórych z aresztowanych. Jest to zbrodnia, która musi zostać potępiona przez wszystkich ludzi i rządy dobrej woli. Szczególnie ważne jest, aby takie potępienie nastąpiło natychmiast i publicznie, ponieważ w przeciwnym razie nie tylko ucierpi więcej Świadków Jehowy, ale także Moskwa będzie mogła swobodnie traktować w podobny sposób przedstawicieli innych grup religijnych. Rząd rosyjski musi zostać potępiony za te zbrodnie i pociągnięty do odpowiedzialności przez społeczność międzynarodową.”

 

Rachel Denber, zastępca dyrektora oddziału Human Rights Watch na Europę i Azję Środkową, mówi:

“Władze muszą zbadać te niezwykle poważne i niepokojące zarzuty dotyczące nadużyć. Co więcej, powinny natychmiast zaprzestać nalotów, aresztowań i spraw karnych przeciwko Świadkom Jehowy, których bezpodstawnie oskarżają o ‘ekstremizm’.”

 

 

Robert Destro, profesor prawa na The Catholic University of America i były Zastępca Sekretarza Stanu ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pracy (2019-2021), mówi:

Nigdy nie ma usprawiedliwienia dla przemocy wobec wyznawców religii. Aresztowanie i ograniczanie wyznawaniajakiejkolwiek wiary samo w sobie jest wystarczająco złe. Fizyczne i emocjonalne znęcanie się w takich przypadkach,jest już bronią zaprojektowaną do karania, demoralizacji i wysyłania komunikatu do innych. Klasyczne taktyki represji. Nie do przyjęcia w żadnym otoczeniu i w żadnym kraju.”

Kontakt w Polsce:

Robert Warda

KOM:

EMAIL:

793-958-414

rwarda@.jw.org