Chciał zarobić a stracił

Chcąc sprzedać płaszcz na portalu OLX, 24-letnia mieszkanka Świdnika straciła 1500 złotych. Od rzekomego kupca otrzymała link, który miał służyć do potwierdzenia odbioru pieniędzy za towar, a w rzeczywistości przekierował kobietę do fałszywej strony logowania do bankowości elektronicznej. Podając dane do logowania przekazała oszustom dostęp do swojego konta.

To kolejny przypadek, gdzie oszuści działają według tego samego schematu: kontaktują się przez komunikator z osobą sprzedającą towar na portalach ogłoszeniowych, przesyłają link informując o tym, że aby odebrać pieniądze za towar konieczne jest otwarcie linku i postępowanie według poleceń. Są to linki do fałszywych stron bankowości internetowej. Logując się na tych stronach, pokrzywdzeni tracą dostęp do konta, przekazując jednocześnie przestępcom wszystkie swoje dane.

Jak uniknąć oszustwa?

Nie klikaj w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Zapoznajmy się z regulaminem portalu ogłoszeniowego i zwracajmy uwagę jak prawidłowo dokonać transakcji. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.