Uwaga Czad

Trwa sezon grzewczy, w tym czasie zdarzają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla – zwanym potocznie czadem. Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: niewiedza, zaniedbanie, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin. Pamiętajmy – najważniejsza jest profilaktyka!

Zadbajmy o właściwy stan techniczny urządzeń grzewczych, dokonujmy okresowych przeglądów przewodów kominowych i instalacji gazowej, nie zapominajmy także o wentylacji w mieszkaniu.

Tlenek węgla to „cichy” zabójca. Jest tak groźny, dlatego, że jest bezbarwny i bezzapachowy. Na początku praktycznie nie daje żadnych objawów. Możemy jedynie czuć się słabo, inaczej niż zwykle. Nic nas nie boli. Przy zatruciu tlenkiem węgla dochodzi jednak do bardzo szybkiego niedotlenienia organizmu i utraty przytomności.

Jeżeli zauważymy, że ktoś z domowników źle się czuje, skarży się na słabość, należy natychmiast zapewnić mu dopływ świeżego powietrza, otworzyć okna i drzwi, wyłączyć wszystkie urządzenia mogące emitować tlenek węgla oraz natychmiast wezwać lekarza.

Nie wolno zapominać o użytkowaniu urządzeń do ogrzewania mieszkań w sposób bezpieczny i zgodny z ich przeznaczeniem. Należy także zadbać o ich stan techniczny. Niezbędne minimum bezpieczeństwa to coroczne przeglądy pieców oraz instalacji kominowych i wentylacyjnych, które powinna wykonać osoba uprawniona. Te podstawowe czynności niestety są często lekceważone, a decydują o bezpieczeństwie domowników.