Trudne warunki pogodowe

Śliska nawierzchnia, błoto pośniegowe, opady utrudniające widoczność – to warunki z jakimi muszą mierzyć się aktualnie kierowcy. Apelujemy o dostosowanie prędkości i techniki jazdy do warunków na drodze oraz o zwiększoną ostrożność.

Tej ostatniej zabrakło kierowcom na drodze S17. Jeden uderzył w naczepę ciężarówki, drugi w barierę.

Wczoraj na drodze S17 w kierunku Warszawy w okolicy węzła Kurów Wschód doszło do dwóch zdarzeń drogowych. Najpierw kierowca Volkswagena najechał na tył naczepy jadącej przed nim ciężarówki, odbił się i uderzył w barierę energochłonną, a niedługo później kierowca Peugeota uderzył w barierę. 

W przypadku 48-letniego kierowcy Volkswagena z powiatu ryckiego można mówić o wpływie samopoczucia kierowcy na bezpieczeństwo jazdy, gdyż z relacji kierowcy wynika, że zasnął, wracając zmęczony z pracy. Na szczęście skończyło się na ogólnych potłuczeniach. Zarówno on, jak też 60-letni kierujący ciężarowym Dafem byli trzeźwi. 

W przypadku kierowcy Peugeota przyczyną uderzenia w barierę była utrata panowania nad pojazdem na skutek niedostosowania prędkości jazdy do warunków ruchu. W tym przypadku, z ogólnymi potłuczeniami ciała do szpitala trafił pasażer Peugeota. Kierowcy, 53-latkowi ze Świdnika nic się nie stało. Został ukarany mandatem i punktami karnymi. Był trzeźwy.

Panująca obecnie w naszym województwie aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Na nawierzchni dróg pod wpływem opadów śniegu może zalegać błoto pośniegowe, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.