Emisje radiowe Świadków Jehowy w zakresie FM.

W ostatnim czasie Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał kilka zezwoleń na okazjonalne nadawanie przez Świadków Jehowy w paśmie analogowym FM, z którego korzystają najpopularniejsze rozgłośnie radiowe. Według rzecznika instytucji w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, o takie zezwolenia może ubiegać się każdy.

Zezwolenia wydawane przez UKE Świadkom Jehowy dotyczą Kielc (94,2 FM), Krosna (91,4 FM), Łodzi (94,9 FM), Olecka (96,2 FM), Lublina (92,5 FM), Sosnowca (104,4 FM), Zgorzelca (97,1 FM), Warszawy (95,2 FM), Stęszewa (95,1 FM), Malborka (90,9 FM), Mostów (91,1 FM) i Skarbimierza (107,1 FM). ERP (moc nadajnika) to przeważnie 0,00100 kW. Dla porównania, stacje lokalne z zasięgiem miejskim mają moc 0,100 kW, a adresowane do całego regionu ogólnopolskie rozgłośnie nawet 120 kW.

Według decyzji UKE, transmisje radiowe organizowane przez Świadków Jehowy mają mieć zasięg kilkadziesiąt-kilkaset metrów, chociaż niektóre transmitery FM są w stanie radzić sobie lepiej, a umieszczenie nadajnika na dachu wieżowca może poprawić zasięg.

Emisje mają odbywać się na terenie zborów, centrów konferencyjnych i kongresowych, a pozwolenia będą obowiązywać od jednego dnia do kilku tygodni. Świadkowie Jehowy organizują corocznie szereg programów duchowych opartych na Biblii, które odbywają się w 180 krajach, w tym w Polsce, gdzie w tym roku odbędzie się 29 większych kongresów i ponad 250 mniejszych zgromadzeń.

Programy te nie mają charakteru komercyjnego i są otwarte dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat wartościowych zasad biblijnych. Nadawanie programu drogą radiową ułatwia uczestnikom odbieranie go za pomocą smartfonów lub małych radioodbiorników, co jest szczególnie ważne dla osób starszych i słabosłyszących.

Urzędnicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wydają pozwolenia na emisję na falach FM w celu nagłośnienia różnych wydarzeń. Zgodnie z decyzją UKE, nadajniki można umieszczać na terenie centrów konferencyjnych, zborów oraz kongresów, a zasięg transmisji zwykle wynosi kilkadziesiąt do kilkuset metrów, chociaż niektóre transmitery radzą sobie lepiej. Koszt uzyskania takiego pozwolenia wynosi 82 złotych opłaty skarbowej oraz koszt użytkowania częstotliwości. Poza Świadkami Jehowy, którzy regularnie korzystają z takiego pozwolenia, ostatnio pozwolenie na emisję okazjonalną otrzymał Polski Związek Piłki Nożnej, aby nagłośnić mecz Polska-Albania. Poza tym, pozwolenia takie otrzymują także centra handlowe, kina samochodowe i różne organizacje, aby nagłośnić swoje wydarzenia. Nie ma potrzeby uzyskiwania zgody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) na takie pozwolenia.