Pamiątka Śmierci Jezusa w roku 2023.Pytania i odpowiedzi.

Pamiątka Śmierci Jezusa, którą co roku, obchodzą Świadkowie Jehowy, przychodzi miliony osób na całym świecie. Jednakże wiele osób  jest, ciekawych jak wygląda, taka uroczystość, na którą są zapraszane osoby przez miejscowych Świadków Jehowy.

Redakcja Tulublin.pl poprosiła o udzielenie informacji bezpośrednio organizatorów Pamiątki, czyli Świadków Jehowy.

Kiedy Pamiątka śmierci Jezusa będzie obchodzona w roku 2023 i ile potrwa cała uroczystość?

W 2023 roku Pamiątka śmierci Jezusa będzie obchodzona 4 kwietnia. Uroczystość potrwa około godziny.

Czy każdy może przyjść na Pamiątkę?

Tak. Każdy, kto chce upamiętniać śmierć Jezusa razem ze Świadkami Jehowy, jest mile widzianym gościem. Wstęp na uroczystość jest bezpłatny i nie organizuje się żadnych zbiórek pieniędzy. Informacje o najbliższym miejscu uroczystości można znaleźć w serwisie jw.org.

Co się dzieje w trakcie Pamiątki?

Uroczystość zaczyna się i kończy zaśpiewaniem pieśni oraz modlitwą, w której obecnych reprezentuje jeden z kaznodziejów Świadków Jehowy. Główną częścią Pamiątki jest przemówienie, które wyjaśnia, jakie znaczenie ma śmierć Jezusa Chrystusa i jaką korzyść możemy odnieść z tego, co zrobili dla nas Bóg i Chrystus.

Czy obchody Pamiątki organizowane przez Świadków Jehowy są takie same jak obchody Wielkanocy?

Nie. Wielkanoc jest świętem zmartwychwstania Jezusa, a obchody Pamiątki są uroczystym upamiętnieniem Jego śmierci.

Jest to zgodne z bezpośrednim  poleceniem, jakie Jezus dał swoim najbliższym uczniom:

„Czyńcie to na moją pamiątkę” (Ewangelia wg Łukasza 22:19).

Świadkowie Jehowy stosują się do tego polecenia każdego roku w rocznicę śmierci Jezusa, którą wyznacza biblijny kalendarz księżycowy. Uroczystość ta została ustanowiona po zachodzie słońca dnia 14 nisan 33 roku n.e.

Idąc za przykładem pierwszych chrześcijan, Świadkowie Jehowy co roku obchodzą Pamiątkę właśnie tego dnia. Chociaż w 33 roku n.e. 14 nisan przypadał w piątek, rocznica tej daty może przypadać w różne dni tygodnia.

Ustalając ten dzień, Świadkowie Jehowy posługują się metodą, z której korzystano w czasach Jezusa, a nie stosowaną we współczesnym kalendarzu żydowskim.

Kim są Świadkowie Jehowy?

Świadkowie Jehowy to chrześcijanie, którzy oddają cześć Bogu Jehowie
i prowadzą działalność ewangelizacyjną, poprzez którą promują wartość
edukacji biblijnej.

Głównym celem ich biblijnego programu edukacyjnego jest przekazywanie dobrej nowiny o Królestwie Bożym, będącym realnym rządem.

Nazwa Świadków Jehowy odróżnia ich od innych religii, ponieważ odnosi się nie tylko do tego, kogo reprezentują, ale także do ewangelizacji, w której biorą udział dobrowolnie zgodnie z wolą Boga.

Czy będzie przeprowadzona zbiórka pieniędzy?

Nie. Świadkowie Jehowy nigdy nie przeprowadzają zbiórek pieniędzy na swoich spotkaniach.

Jak się ubrać na Pamiątkę?

Mimo że nie jest wymagany jakiś konkretny strój, Świadkowie Jehowy starają się stosować do zasad biblijnych, które mówią o tym, żeby ubierać się skromnie i stosownie do okazji (1 Tymoteusza 2:9). Twój ubiór nie musi być drogi czy wyszukany.

Co się dzieje w trakcie Pamiątki?

Uroczystość zaczyna się i kończy zaśpiewaniem pieśni oraz modlitwą, w której obecnych reprezentuje jeden z kaznodziejów Świadków Jehowy. Główną częścią Pamiątki jest przemówienie, które wyjaśnia, jakie znaczenie ma śmierć Jezusa i jaką korzyść możemy odnieść z tego, co zrobili dla nas Bóg i Chrystus.

 

 

Czy wiesz, że…
Świadkowie Jehowy działają
w 239 krajach świata, w tym
od 130 lat w Polsce, gdzie obecnie stanowią trzecią co do wielkości grupę religijną. W 2022 roku Pamiątkę Śmierci Jezusa
na całym świecie obchodziły
19 721 672 osoby, z czego                                                                                                                         191 572 osoby w Polsce.

 

Zdjęcie ilustracyjne dzięki uprzejmości Świadków Jehowy. JW.ORG