Epidemia fałszywego chleba w dzisiejszych czasach.

W dzisiejszych czasach wiele osób zwraca uwagę na to, co znajduje się w ich diecie i stara się wybierać produkty jak najwyższej jakości. Wśród takich produktów szczególną uwagę zasługuje rzemieślnicze pieczywo, które wyróżnia się nie tylko smakiem, ale także składem.

W Polsce istnieje wiele piekarni, które specjalizują się w wypieku chleba rzemieślniczego, a dwie z nich, Piekarnia Kuźmiuk w Lublinie oraz Piekarnia Folkowa, cieszą się szczególną popularnością.

Piekarnia Kuźmiuk to rodzinna firma, która działa na rynku od ponad 77 lat. W swoim wypiekaniu chleba stosuje tradycyjne metody, korzystając z naturalnych składników. W ich ofercie znajduje się wiele różnych rodzajów chleba, w tym chleb żytni, chleb pszenny, chleb żytni, chleb pytlowy czy chleb wiejski.  Każdy z nich wyróżnia się charakterystycznym smakiem i aromatem, który jest wynikiem specjalnych receptur oraz długiego procesu wypieku.

Rzemieślnicze pieczywo wyróżnia się na tle innych wypieków przede wszystkim składem. Zazwyczaj jest to chleb wypiekany na zakwasie, z dodatkiem naturalnych składników, takich jak ziarna, orzechy czy suszone owoce. Dzięki temu pieczywo to jest pozbawione dodatków chemicznych, konserwantów i innych sztucznych składników, co przekłada się na jego wyjątkowy smak i aromat. Dodatkowo, długi proces wypieku pozwala na uzyskanie chrupiącej skórki i miękkiego środka, co jest charakterystyczne dla wypieków rzemieślniczych.

Jednym z głównych problemów dzisiejszych czasów jest zafałszowany chleb z dodatkami chemicznymi. W wielu przypadkach kupując chleb w sklepie, trudno jest stwierdzić, co tak na prawdę się w nim znajduje.

Definicja chleba.

Chleb, bez innych określeń, to produkt powstały w wyniku upieczenia ciasta uzyskanego poprzez zmieszanie mąki z pszenicy lub innego zboża, jednego lub kilku rodzajów, z wodą, z dodatkiem soli lub bez niej, poddanego fermentacji za pomocą drożdży piekarniczych lub zakwasu.

https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/tris/fr/index.cfm/search/?trisaction=search.detail&year=2018&num=274&dLang=PL

 

Wiele firm stosuje oszukańcze metody, aby przyciągnąć klientów i sprzedać swoje produkty. Jednym z takich przykładów jest LSS SPOŁEM Lublin, która oferuje pieczywo rzekomo pochodzące ze wsi, mamy tu namyśli chleb pod handlową nazwą „CHLEB ze WSI” ale w rzeczywistości jest to oszukane pieczywo, wzbogacone o sztuczne dodatki:

Co to jest E 466?
Karboksymetyloceluloza (E466), w skrócie CMC to dodatek do żywności pełniący funkcję zagęszczającą i emulgującą. Sposób otrzymywania: Reakcja chemiczna pomiędzy celulozą, a kwasem monochlorooctowym w środowisku alkalicznym.
 
Co to jest E472e?
Czasami jednak można znaleźć E472e (np. w Chlebie krojonym z polskich zbóż lub 3 ziaren). Są to mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem octowym, czyli syntetyczne emulgatory i stabilizatory.
Związek E472 znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym i budowlanym. To substancja oleista, która nie rozpuszcza się w wodzie
 
Do czego słuzy kwas octowy?
Kwas octowy jest używany do produkcji różnych barwników, tworzyw sztucznych, jedwabiu i perfum. Używany jako ocet stołowy. W przemyśle farmaceutycznym jest stosowany jako miejscowy środek drażniący. W przemyśle gumowym stosowany jest również jako środek koagulujący. Używany w przemyśle spożywczym jako ocet spożywczy (często nazywany spirytusowym) służący głównie do konserwacji żywności. Na liście dodatków do żywności jest oznakowany numerem E260
 
Fosforan Wapnia: Naturalnie występujący fosforan wapnia wykorzystywany jest na dużą skalę do produkcji nawozów fosforowych, np. superfosfatu. Używany jest jako dodatek do żywności (E 341c).
 

Chleb ze wsi to produkt, który kojarzy nam się z naturalnymi składnikami, tradycyjnymi metodami wypieku i wysoką jakością. Niestety, pieczywo oferowane przez wiele piekarni w Lublinie, które mają nosić nazwę “chleb ze wsi”, nie ma nic wspólnego z rzeczywistym chlebem ze wsi. W składzie tego pieczywa znajdziemy wiele sztucznych dodatków, które w żaden sposób nie przyczyniają się do poprawy smaku czy jakości wypieku.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że LSS SPOŁEM Lublin nie jest jedyną firmą, która stosuje tego rodzaju oszukańcze metody. Wiele innych firm także oferuje podobne produkty, które zawierają sztuczne dodatki a można je znaleźć w popularnych dyskontach, ale są reklamowane jako naturalne i zdrowe. Niestety, takie praktyki wprowadzają konsumentów w błąd i szkodzą zdrowiu.

Wypieki oferowane przez część piekarni  są przede wszystkim sztuczne i pozbawione naturalnych składników. Chleb ze wsi, który ma być produktem naturalnym, okazuje się być jedynie kolejnym oszustwem na rynku spożywczym. Wszystkie osoby, które zwracają uwagę na jakość swojej diety i stawiają na naturalne produkty, powinny zwrócić uwagę na skład pieczywa i dokładnie przeczytać etykiety. Dzięki temu unikniemy oszukańczych praktyk i wybierzemy tylko najlepsze, naturalne produkty.

Przekrój pieczywa ze Wsi z LSS Społem
Skład chemiczny Chleb Ze Wsi LSS Społem

 

Czysty skład Pieczywa.
Prawdziwy Mistrz Piekarstwa.