Biblia Audio-Świadkowie Jehowy zakończyli produkcję Biblii w wersji audio.

Blisko 90 godzin – to czas trwania nowej produkcji dźwiękowej wydanej przez Świadków Jehowy po trzech latach nagrań. Chodzi o całą Biblię w wersji audio.

Treść 66 ksiąg Pisma Świętego jest czytana z podziałem na role, do czegozaangażowano prawie 600 lektorów i aktorów ze wszystkich regionów Polski w tym również z regionu Karkonoszy! Nagrania są już dostępne bezpłatnie dla każdego.

Foto:Dzięki uprzejmości Świadków Jehowy.

Świadkowie Jehowy darzą szacunkiem Pismo Święte, starają się żyć zgodnie z przedstawionymi w nim wartościami i rozmawiają z innymi ludźmi o tym, co zawiera ta Księga. To dlatego ich serwis internetowy jest dostępny w ponad 1000 języków, ich czasopisma Strażnica i Przebudźcie się!najbardziej rozpowszechnionymi periodykami na świecie, a Biblia we współczesnym językudostępna dla każdego chętnego. Od teraz ten polski przekład Biblii można nie tylko czytać, ale też słuchać.

 

Biblia jest Księgą uniwersalną i ponadczasową.Korzyści z jej czytania czy słuchania może odnieść każdy.Jest tak dlatego ,że na jej treść składają się historie całych narodów, ale też różnych osób, z którymi współczesny człowiek może się utożsamiać. Dzięki niej wiemy jak Bóg ma na imię, kim jest, jakie postępowanie mu się podoba i jak można się do Niego zbliżyć. Biblia w logiczny sposób tłumaczy jakie jest zamierzenie Boga wobec ludzi. To ważne by ta bezcenna wiedza była dostępna dla wszystkich, dlatego Świadkowie Jehowy podjęli szczególne starania , by wydać współczesny przekład Pisma Świętego w wersji audio– mówi Zbigniew Malarski, rzecznik Świadków Jehowy w regionie dolnośląskim.

To pierwsza tego typu produkcja w języku polskim udostępniona w Internecie całkowicie bezpłatnie. Prace nad nią rozpoczęły się na początku 2020 roku itrwały trzy lata.Nad jakością całego procesu nagraniowego i finalnej wersji dźwiękowej czuwał profesjonalny zespół, składający się z reżyserów, suflerów i realizatorów dźwięku. Oprócz nich do nagrań zaangażowano blisko 600 osób ze wszystkich regionów Polski! Jeden z członków zespołu produkcyjnegowyjaśnia:

Biblia to nie tylko narracja, ale też mnóstwo cytatów, dlatego narratorzyŚ mieli za zadanie opowiadać, a aktorzy wcielający się w różne postacie biblijne mieli odegrać swoje role w sposób naturalny i autentyczny. W sumie nagraliśmy około tysiąca ról! Warto przy tym zaznaczyć, że żadna z osób, które wzięły udział w nagraniach, nie jest zawodowym lektorem czy aktorem.

Kluczem do sukcesu stało się dobre przygotowanie, nie tylkopod kątem technicznym. Po dokonaniu podziału na role, każdy lektor i aktor mógł zapoznać się zarówno z tekstem do nagrania, jak i z dokładnymi informacjami o postaci, której słowa lub narrację nagrywa: ile ma lat, kim jest, co i dlaczego aktualnie przeżywa. Pomagało to zrozumieć kontekst wydarzeń, umiejscowić w czasie, a nawet zrozumieć charakter danej osoby. Pewna osoba z zespołu produkcyjnegotak to ujęła:

To wszystko wpłynęło na jakość nagrań i oddawane emocje. Dzięki temu Biblia i opisane w niej historie nabierają innego znaczenia, stają się bardziej barwne i ożywają.Słuchanie Biblii z podziałem na role sprawia nawet, że odkrywamy postacie, na które wcześniej mogliśmy wcale nie zwrócić uwagi.

Chociaż najnowsza Biblia po polsku w wersji audio nie jest adaptacją dźwiękową, zawierającą efekty akustyczne i muzykę, to nagrania są bardzo realistyczne. Korzyści z nich już odnosi wiele osób, na przykład te, które z różnych powodównie mogą czytać. Od wielu lat nie widzę, więc słuchanie nagrań Biblii to dla mniejedyna możliwość, żeby z niej korzystać – mówi 71letnia Ewa z Białegostoku.

Dzięki nagraniom mogę niejako zobaczyć opisane historie i osoby. Z kolei 24letnia Anna z Rzeszowa zwraca uwagę na wartość nagrańBiblii dla młodych ludzi. Podkreśla, że dzięki nimłatwiej zrozumieć treść słuchanych fragmentów. Szczególnie mi się podoba to, że osoby, które użyczają swoich głosów, nie przesadzają z aktorstwem i są bardzo naturalne. Postacie biblijne ożywają– wyjaśnia. Inna osoba, 26letnia Sonia z Wrocławia, tak mówi o korzyściach, jakie odnosi ze słuchania nagrań:Jestem dyslektykiem i czytanie ze zrozumieniem nie jest moją mocną stroną. Kiedy czytam sama, po cichu, nikt nie jest w stanie mnie poprawić. Kiedy słucham nagrań Biblii,jeszcze bardziej ją rozumiem.

Najnowsza produkcja dźwiękowa to nagranie całego PismaŚwiętego w PrzekładzieNowego Świata, którego zrewidowaną wersję Świadkowie Jehowy wydali w języku polskim w 2018roku. Jego najważniejszą cechą jest to, że przywrócono w nimimięBoże, Jehowa, we wszystkich miejscach, w których występowało w oryginale. Ogromną zaletą tego przekładu jest też współczesny, naturalny język użyty przez tłumaczy. Biblia audio po polsku jest dostępna dla każdego całkowicie bezpłatnie w serwisie internetowym JW.ORG i aplikacji JWLibrary. Można ją pobrać na swoje urządzenie lub słuchać online.

W 239 krajach świata jest prawie 9 milionów Świadków Jehowy, którzy należą do przeszło 118 tysięcy zborów. W Polsce początki działalności Świadków Jehowy sięgają 1891 r., a obecnie są oni trzecią co do wielkości grupą wyznaniową z liczbą ponad 117 tysięcy wyznawców.

Dowiedz się więcej:

Jak powstają nagrania Biblii w wersji audio?
Czy Świadkowie Jehowy mają swoją w Biblię?
Czy Przekład Nowego Świata jest rzetelny?