Trudne warunki na Drogach Naszego Województwa

Opady śniegu i ujemne temperatury powodują, że nawierzchnia jest śliska, co wymaga wzmożonej ostrożności i większej wyobraźni.

W takiej sytuacji łatwo wpaść w poślizg, ponieważ droga hamowania znacznie się wydłuża. Apelujemy również do pieszych o upewnianie się przed wejściem na pasy czy kierujący będzie mógł bezpiecznie zwolnić i zatrzymać pojazd.

Warto stosować się do uniwersalnych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

  • zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,
  • dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
  • nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą- łatwo wówczas wpaść w poślizg,
  • zachowajmy ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych,
  • bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, w tych rejonach droga przeważnie jest śliska,
  • zadbajmy o odpowiednie przygotowanie auta do trudniejszych warunków na drodze: wymieńmy opony na zimowe i uzupełnijmy płyny w spryskiwaczach na zimowe.

Do pieszych apelujemy o upewnianie się przed wejściem na pasy  czy bezpiecznie zdążą przejść na drugą stronę drogi oraz obserwowanie czy nadjeżdżający kierowca jest w bezpiecznej odległości i zdąży zahamować. Nie zapominajmy także o odblaskach, które poprawiają widoczność na drodze.