Policja zatrzymała sprawcę zniszczenia zabytkowych kamienic w Zamościu

W minionym tygodniu doszło do aktu wandalizmu na terenie Rynku Wielkiego w Zamościu, gdzie nieznany sprawca namalował napisy na zabytkowych kamienicach.

Dzięki szybkiej reakcji policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie, podejrzany został zatrzymany bezpośrednio po zgłoszeniu incydentu.

Sprawca, 26-letni mieszkaniec Zamościa, został schwytany na klatce schodowej jednej z kamienic, gdzie został zauważony przez funkcjonariuszy. Jego ubranie było zabrudzone farbą, a w kieszeni znajdował się sprej z farbą. W trakcie zatrzymania mężczyzna okazał oznaki nietrzeźwości, mając w organizmie prawie dwa promile alkoholu.

Wartość strat spowodowanych przez namalowanie napisów na kamienicach oszacowano na kwotę 2500 złotych. 26-latek usłyszał już zarzut naruszenia przepisów ustawy o ochronie zabytków, za co grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Dodatkowo, w przypadku skazania, sąd może orzec nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości do wartości zniszczonego zabytku.

Decyzją prokuratora podejrzany został objęty policyjnym dozorem, co ma na celu zapobieganie ewentualnym kolejnym incydentom wandalizmu.

Foto:Policja