Gigantyczny pożar hali targowej na Marywilskiej! Ponad 200 strażaków walczyło z żywiołem

W niedzielę 12 maja 2024 roku w godzinach porannych doszło do ogromnego pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej 44 w Warszawie.

Ogień objął ponad 80% powierzchni hali o imponujących rozmiarach 250 x 250 metrów. Do walki z żywiołem zaangażowano olbrzymie siły ratownicze – łącznie 79 pojazdów i ponad 240 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym podchorążowie z Akademii Pożarniczej.

Na miejscu zdarzenia obecni byli m.in. Komendant Główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, komendant wojewódzki i miejski PSP.

Alarm o pożarze dotarł do Komendy Miejskiej PSP o godzinie 3:31. Po przybyciu pierwszych zastępów okazało się, że skala tragedii jest ogromna – płomienie objęły już 2/3 powierzchni hali.

Ze względu na intensywność pożaru i wysokie temperatury, do akcji ratowniczej włączono specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego (SGRChem), która monitorowała stężenie szkodliwych substancji w atmosferze.

Do walki z żywiołem wykorzystano również nowoczesny sprzęt, m.in. robota gaśniczego Colossus, zdalnie sterowany pojazd przeznaczony do gaszenia pożarów i likwidacji zagrożeń chemicznych, biologicznych, promieniotwórczych i wybuchowych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wystosowało alert RCB do mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów,ostrzegając przed zbliżaniem się do miejsca pożaru i zalecając pozostanie w domach i zamknięcie okien.

Pożar udało się opanować około godziny 8:00. Następnie rozpoczęła się żmudna faza dogaszania, która potrwała kilka, a nawet kilkanaście godzin. Strażacy musieli zachować szczególną ostrożność, ponieważ istniało ryzyko zawalenia się hali. Ponadto, ze względu na przekroczenia stężenia szkodliwych pyłów w atmosferze, mieszkańcom nadal odradzano otwieranie okien.

Na szczęście w wyniku pożaru nikt nie został poszkodowany.

Przyczyny wybuchu pożaru są wciąż ustalane. Dokładne okoliczności tragedii bada specjalna komisja.

Pożar hali targowej na Marywilskiej to jedno z największych tego typu zdarzeń w historii stolicy. Ogromna skala zniszczeń i zaangażowanie olbrzymich sił ratowniczych pokazują, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych informacji na temat pożaru:

 

  • Dokładna data i godzina wybuchu pożaru: 12 maja 2024 r., godz. 3:31.
  • Adres: Warszawa, ul. Marywilska 44.
  • Powierzchnia hali: 250 x 250 metrów.
  • Liczba zaangażowanych pojazdów: 79.
  • Liczba strażaków: ponad 240.
  • Czas trwania akcji ratowniczej: kilka, a nawet kilkanaście godzin.
  • Straty: znaczne.
  • Osoby poszkodowane: brak.

Zapraszamy do śledzenia dalszych informacji na temat tej tragedii.