Oszustwo przez Messenger: 33-latka straciła blisko 5000 złotych w fałszywej loterii

33-letnia mieszkanka powiatu łęczyńskiego padła ofiarą oszustwa na Messengerze.

Przekonana, że koresponduje ze znajomą, podzieliła się z nią numerem telefonu i kodami BLIK, tracąc tym samym blisko 5000 zł.

Przebieg zdarzenia

Kobieta otrzymała wiadomość na Messengerze od osoby, którą uważała za znajomą. “Znajomy” poinformował ją o konkursie Allegro, w którym można wygrać ponad 2000 złotych. 33-latka, chcąc skorzystać z okazji, podała swój numer telefonu. Po chwili otrzymała wiadomość SMS z informacją o wygranej w wysokości 2150 zł.

Fałszywa wygrana i presja

Aby potwierdzić swój udział w konkursie, 33-latka została poproszona o podanie kodów BLIK. Oszust zapewniał ją o legalności konkursu i bezpieczeństwa transakcji. Kobieta, nie widząc zagrożenia, przekazała łącznie dziewięć kodów BLIK na łączną kwotę blisko 5000 zł.

Kolejny krok – zdjęcie karty bankomatowej

Następnie oszust poprosił kobietę o przesłanie zdjęcia karty bankomatowej. Gdy ta odmówiła, otrzymała informację, że nie odzyska swoich pieniędzy. W tym momencie 33-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Ostrzeżenie przed oszustwami

Policja apeluje o ostrożność w przypadku otrzymywania wiadomości o wygranych w loteriach i konkursach internetowych, zwłaszcza gdy pochodzą one od rzekomych znajomych. Pamiętajmy, że przestępcy wykorzystują różne metody, aby zdobyć nasze dane osobowe i pieniądze.

Jak się chronić?

  • Nie podawaj nikomu kodów BLIK ani zdjęć kart bankomatowych.
  • Zweryfikuj wiarygodność wiadomości. Skontaktuj się telefonicznie z osobą, która rzekomo do Ciebie napisała, aby potwierdzić autentyczność wiadomości.
  • Nie działaj pochopnie. Zastanów się przed podjęciem decyzji o przekazaniu komukolwiek swoich danych osobowych lub pieniędzy.
  • W razie wątpliwości zgłoś sprawę na policję.

Pamiętajmy, że ostrożność i rozwaga to najlepsze zabezpieczenia przed oszustami!