Obywatelska Postawa Pomogła Wyeliminować Nietrzeźwego Kierowcę

Dzięki wzorowej postawie obywatelskiej świdniccy policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego nietrzeźwego kierującego.

28-letni mężczyzna, który miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu, prowadził pojazd osobowy w stanie wyraźnie zagrażającym bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.

Przebieg Zdarzenia

Wczoraj, około godziny 18:40, dyżurny świdnickiej jednostki otrzymał zgłoszenie o obywatelskim zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy na ulicy Partyzantów w Świdniku. Jak ustalili policjanci na miejscu, 35-letni rowerzysta, jadąc ulicą Świerkową, zauważył pojazd marki BMW, którego kierujący poruszał się w sposób sugerujący, że może być pod wpływem alkoholu. Kierowca BMW jechał całą szerokością jezdni, najeżdżał na krawężniki i wjeżdżał na chodnik, kontynuując jazdę po nim.

Interwencja Obywatelska

Rowerzysta, obserwując niebezpieczne zachowanie kierowcy BMW, postanowił działać. Pojechał za pojazdem i gdy kierujący zatrzymał się, przez otwartą szybę wyłączył silnik samochodu i zabrał mu kluczyki ze stacyjki. Następnie poprosił postronną osobę o wezwanie policji.

Działania Policji

Na miejscu szybko pojawili się świdniccy policjanci, którzy przejęli sprawę. Okazało się, że kierowcą BMW był 28-letni mieszkaniec Świdnika. Badanie alkomatem wykazało, że miał on ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci natychmiast zatrzymali prawo jazdy nietrzeźwemu kierowcy, a jego pojazd został odholowany na policyjny parking.

Konsekwencje Prawne

28-latkowi grożą poważne konsekwencje prawne. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości może otrzymać karę pozbawienia wolności do 3 lat. Dodatkowo, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów oraz nałożyć świadczenie pieniężne w wysokości nawet do 60 tysięcy złotych.

Apel Policji

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Przypominają również o odpowiedzialności za swoje czyny na drodze oraz o konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu. Dzięki odpowiedzialnej postawie obywateli, takich jak 35-letni rowerzysta, możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Podsumowanie

Wzorcowa postawa obywatelska przyczyniła się do wyeliminowania z ruchu drogowego nietrzeźwego kierowcy, który stwarzał poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Świdniccy policjanci, doceniając tę reakcję, podkreślają znaczenie współpracy społeczeństwa z policją w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach.