Współpraca Międzynarodowa Doprowadziła do Zatrzymania 73-latka Poszukiwanego za Przestępstwa Pedofilskie

Dzięki efektywnej współpracy „łowców głów” z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie z policjantami ze Szkocji oraz Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji, zatrzymany został 73-letni mieszkaniec Świdnika, poszukiwany za przestępstwa o charakterze pedofilskim.

Mężczyzna był poszukiwany od 2022 roku Brytyjskim Nakazem Aresztowania (TCA) oraz listem gończym za dokonanie innej czynności seksualnej wobec dziewczynki poniżej 15 roku życia, do której doszło w 2016 roku. W grudniu 2021 roku prokuratura wydała nakaz jego doprowadzenia, a w lutym 2022 roku sąd wystawił list gończy. Przez cały ten czas 73-latek ukrywał się poza granicami kraju.

Współpraca Międzynarodowa

Lubelscy policjanci ustalili, że poszukiwany przebywa na terenie Szkocji. Dzięki ścisłej współpracy oraz sprawnej wymianie informacji z tamtejszą policją i Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji, udało się ustalić dokładne miejsce pobytu mężczyzny i go zatrzymać.

Pod koniec ubiegłego tygodnia przeprowadzono jego ekstradycję do Polski. 73-latek został osadzony w zakładzie karnym, gdzie odbędzie zasądzoną karę 2 lat pozbawienia wolności.

Apel Policji

Policja przypomina, że wszelkie informacje dotyczące osób poszukiwanych za przestępstwa i ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości można przekazywać bezpośrednio do Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie pod numerem telefonu: 798 003 676.

Podsumowanie

Zatrzymanie 73-latka to kolejny sukces lubelskich „łowców głów” w walce z przestępczością pedofilską. Skuteczna współpraca międzynarodowa pokazuje, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie, ukrywając się za granicą.