Nagły Szkwał nad Jeziorem Solińskim: Ratownicy BWOPR W Akcji

Nagły Szkwał nad Jeziorem Solińskim: Ratownicy BWOPR W Akcji

Dziś na Jeziorze Solińskim doszło do dramatycznych wydarzeń, gdy niespodziewany szkwał zaskoczył żeglarzy na akwenie centralnym.

Silny wiatr, osiągający 6 stopni w skali Beauforta, spowodował wywrócenie dziewięciu jachtów, w tym czterech kabinowych. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji ratowników BWOPR udało się uniknąć tragedii.

Do akcji ratunkowej zadysponowano cztery łodzie ratunkowe: Egida, KS21, KS23 oraz ambulans wodny. Ratowników wspierali strażacy oraz jeden z armatorów, co umożliwiło sprawne i skuteczne przeprowadzenie operacji.

Wśród ratowników BWOPR, którzy pełnią społeczne dyżury nad jeziorem do końca czerwca, znalazło się kilku świeżo upieczonych ratowników, którzy dzisiaj z powodzeniem zdali egzamin i zademonstrowali swoje umiejętności w praktyce.

W wyniku akcji kilkanaście osób zostało podjętych z wody. Jedna z nich wymagała natychmiastowej opieki lekarskiej i została przetransportowana karetką wodną do Bazy Centralnej BWOPR, skąd następnie ambulansem przewieziono ją do szpitala.

Nagła burza przerwała także trwające na Jeziorze Solińskim regaty o Puchar Soliny, organizowane przez Krośnieński Okręgowy Związek Żeglarski. To dramatyczne wydarzenie przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności na wodzie i monitorowania warunków pogodowych.

Przypominamy wszystkim żeglarzom i turystom numer alarmowy BWOPR: 📞607 112 112. Pamiętajcie, bezpieczeństwo na wodzie jest najważniejsze.

Zdjęcia: Ratownicy BWOPR