Tragiczny wypadek w Nieliszu: 28-latek utonął w zbiorniku wodnym

W piątek, 23 czerwca, doszło do tragicznego wypadku w Nieliszu, gdzie w zbiorniku wodnym utonął 28-letni mężczyzna.

Pomimo szybkiej reakcji służb ratunkowych, nie udało się uratować jego życia.

Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Stanowiska Kierowania Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego po godzinie 12.Natychmiast zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego “LUBLIN-4”, która przybyła na miejsce wraz z innymi jednostkami straży pożarnej (JRG Zamość, JRG Szczebrzeszyn, OSP Nielisz, OSP Sułów).

Jeszcze przed przybyciem strażaków, ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pracownicy szkoły windsurfingu podjęli próbę odnalezienia mężczyzny, przeszukując dno zbiornika techniką “łańcucha życia”.Strażacy po zwodowaniu łódek wsparli działania płetwonurków WOPR.

Po kilku godzinach intensywnych poszukiwań, przy wykorzystaniu sonaru, strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego “LUBLIN-4” odnaleźli ciało mężczyzny i wydobyli je na powierzchnię.

W akcji ratunkowej, która trwała ponad kilka godzin, brały udział liczne służby, w tym straż pożarna, WOPR, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja Zamojska.

Apel o ostrożność nad wodą

W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami nad wodą, Państwowa Straż Pożarna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad akwenami. Przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Nie skacz do wody w nieznanych miejscach: Dno zbiorników wodnych może kryć wiele niebezpieczeństw, takich jak kamienie, konary drzew czy głębokie doły. Skok na główkę w takich miejscach może zakończyć się tragicznie.
  • Nie pływaj w czasie burzy i przy porywistym wietrze: Burza niesie ze sobą ryzyko porażenia piorunem, a silny wiatr może utrudnić utrzymanie się na powierzchni wody.
  • Zawsze zakładaj kamizelkę ratunkową: Kamizelka ratunkowa to podstawowy element wyposażenia każdego, kto korzysta z kajaka, łódki czy żaglówki. Musi być ona odpowiednio dopasowana do wagi i wzrostu użytkownika oraz koniecznie zapięta.
  • Reaguj na alerty pogodowe: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-owe alerty pogodowe ostrzegające przed zagrożeniami. Należy traktować je poważnie i w razie potrzeby skorygować swoje plany, aby uniknąć narażania siebie i bliskich na niebezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może być niebezpieczny. Zachowując ostrożność i przestrzegając zasad bezpieczeństwa, możemy uniknąć tragedii i cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

Tragiczny wypadek w Nieliszu: 28-latek utonął w zbiorniku wodnym
Foto:PSP Zamość