Policyjni wodniacy uratowali 60-latka z przewróconej żaglówki na nieliskim zalewie

Wczoraj po godzinie 14:30 policjanci z Posterunku Policji w Nieliszu otrzymali zgłoszenie o przewróceniu się jachtu żaglowego na nieliskim zalewie.

Dzięki szybkiej reakcji policyjnych wodniaków, akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem, a podróżujący żaglówką 60-latek ze Stalowej Woli został bezpiecznie wyciągnięty z wody.

Policyjni wodniacy, patrolujący zbiornik wodny przy wykorzystaniu policyjnej łodzi, natychmiast zlokalizowali miejsce zdarzenia i ruszyli na ratunek. Na miejscu zauważyli przewróconą żaglówkę, obok której dryfował mężczyzna, trzymając w rękach kapok i próbując utrzymać się na powierzchni.

Dwóch mundurowych wskoczyło do wody, asekurując mężczyznę i doprowadzając go do policyjnej łodzi, na której pokład wciągnął go trzeci z wodniaków. Po chwili na miejsce dopłynęli również strażacy, którzy włączyli się do akcji.

Po zapewnieniu bezpieczeństwa 60-latkowi, funkcjonariusze podnieśli przewróconą żaglówkę i bezpiecznie przemieścili ją do brzegu. W rozmowie z uratowanym mężczyzną ustalono, że przyczyną wywrócenia się łódki było wpłynięcie na mieliznę. Silne podmuchy wiatru i dość wysokie fale przewróciły żaglówkę, a mężczyzna został zniesiony przez prąd, gdy próbował postawić ją z powrotem. Dodatkowo kapok, w który był ubrany, wysunął się z niego.

Mężczyzna był trzeźwy i nie odniósł żadnych obrażeń. Dzięki szybkiej reakcji policyjnych wodniaków z Nielisza, 60-latek nie potrzebował pomocy medycznej.

Do zdarzenia doszło w okolicach miejsca, gdzie rzeka Por wpływa do nieliskiego zalewu. Akcję ratunkową przeprowadzili starszy aspirant Sebastian Winiarski, młodszy aspirant Jacek Borsuk oraz starszy sierżant Piotr Bigas, którzy w sezonie letnim każdego dnia dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad nieliskim zalewem, patrolując zbiornik wodny przy wykorzystaniu policyjnej łodzi.

Apelujemy do wszystkich wypoczywających nad wodą o rozwagę i ostrożność. Sprawdzajmy prognozy pogody przed wypłynięciem i nie przeceniajmy swoich umiejętności. Pamiętajmy o odpowiednim wyposażeniu łodzi w środki bezpieczeństwa, ponieważ nawet dla osób umiejących pływać, niespodziewany upadek do wody czy zimna woda mogą być bardzo niebezpieczne.

(SR)

Foto:Policja

Policyjni wodniacy uratowali 60-latka z przewróconej żaglówki na nieliskim zalewie