Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu prowadzą działania prewencyjno-kontrolne „Prędkość”. Ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach miasta i powiatu zamojskiego oraz egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości przez kierowców.
Kontrole w newralgicznych punktach
Działania w ramach akcji „Prędkość” obejmują zarówno pomiary statyczne w wyznaczonych punktach, jak i dynamiczne kontrole prowadzone przy użyciu radiowozów wyposażonych w wideorejestratory. Policjanci są szczególnie widoczni w miejscach, gdzie w przeszłości dochodziło do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością.
Głównym celem akcji jest:
✅ poprawa bezpieczeństwa na drogach Zamościa i powiatu zamojskiego,
✅ zmniejszenie liczby wypadków drogowych,
✅ ograniczenie skutków kolizji,
✅ egzekwowanie przestrzegania dozwolonych prędkości jazdy.
Prędkość jako główna przyczyna wypadków
Statystyki nie pozostawiają złudzeń – nadmierna prędkość to jeden z najpoważniejszych problemów na drogach powiatu zamojskiego. Z ogólnej liczby 9 wypadków, do których doszło w ostatnim czasie, 6 było spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze.
Nieprzestrzeganie limitów prędkości to jedno z najczęstszych wykroczeń kierowców, które prowadzi do poważnych zdarzeń drogowych. Przekraczanie dopuszczalnych prędkości znacznie zwiększa ryzyko utraty panowania nad pojazdem, a tym samym – zagraża zarówno kierowcom, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.
Apel o rozwagę na drodze
Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do:
✔️ obowiązujących ograniczeń,
✔️ natężenia ruchu,
✔️ warunków atmosferycznych,
✔️ stanu nawierzchni,
✔️ własnych umiejętności.
Należy pamiętać, że konsekwencje brawurowej jazdy ponoszą nie tylko sami kierowcy, ale także inni uczestnicy ruchu drogowego. Przestrzeganie przepisów i jazda z rozwagą to klucz do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Policja zapowiada, że tego typu kontrole będą prowadzone cyklicznie, by skutecznie eliminować zagrożenia związane z nadmierną prędkością.