Zorganizowana Grupa Przestępcza Wyłudzała Fundusze Unijne: Ponad 1 Milion Zł Wyłudzone.

Policja z Lublina dokonała zatrzymania czterech osób w wieku od 43 do 58 lat, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudzała środki z funduszy unijnych. Dochodzenie w tej sprawie prowadzone jest przez Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Lublinie we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Zamościu.

Według wstępnych obliczeń, grupa przestępcza uzyskała dofinansowanie w kwocie ponad 1 miliona złotych poprzez zawyżanie wartości projektu oraz obroty sfałszowanymi fakturami. Śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych na kwotę przekraczającą 3 miliony złotych.

Podejrzani, mieszkańcy powiatu puławskiego, działali w latach 2016–2019, wyłudzając środki przeznaczone na badania nad odnawialnymi źródłami energii. Grupa przestępcza wykorzystywała manipulacje dotacjami unijnymi, zawyżając wartość projektu, aby uzyskać większe dofinansowanie.

Podczas przeszukań zatrzymanych zabezpieczono obszerną dokumentację, gotówkę oraz złote monety o wartości blisko 30 tysięcy złotych. 55-letnia kobieta, uznawana za lidera grupy, również została zatrzymana.

Zatrzymanym postawiono zarzuty związane z kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, które wprowadzały sfałszowane faktury do obrotu w celu wyłudzenia dotacji unijnych. Zabezpieczono majątek podejrzanych na ponad 3 miliony złotych. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu wszystkich zatrzymanych na okres 3 miesięcy. Grozi im kara nawet do 20 lat pozbawienia wolności.

Foto:Policja