Oszust podający się za pracownika gazowni okradł starszą kobietę w Świdniku.

75-letnia mieszkanka Świdnika padła ofiarą oszustwa. Mężczyzna podający się za pracownika gazowni zaoferował jej montaż czujnika gazu za kwotę 300 złotych.

Po otrzymaniu pieniędzy nieznajomy oddalił się z mieszkania kobiety nie montując żadnego urządzenia.

Przebieg zdarzenia

Do mieszkania seniorki zapukał mężczyzna w wieku około 40 lat. Podając się za pracownika gazowni, oznajmił, że sprawdzi, czy nie ulatnia się gaz w domu. W międzyczasie wypytywał kobietę m.in. o to, czy mieszka sama. Następnie zaproponował jej montaż czujnika gazu, który wykrywa ulatniający się gaz i powiadamia o tym fakcie służby.

Straty i apel o ostrożność

Kobieta, chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo, zgodziła się na propozycję mężczyzny i zapłaciła mu 300 złotych. Na potwierdzenie transakcji oszust wręczył jej dowód wpłaty, jednak nie figurowały na nim dane firmy wykonującej usługę. Po otrzymaniu pieniędzy nieznajomy opuścił mieszkanie kobiety nie montując ani nie pozostawiając żadnego urządzenia.

Policja apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Należy zwracać uwagę na podejrzane osoby i weryfikować ich tożsamość. Nie dajmy się oszukać!

Jak uniknąć oszustwa:

  • Poproś o identyfikator i weryfikuj informacje: Zawsze pytaj o imię i nazwisko osoby, nazwę firmy, dla której pracuje oraz numer identyfikacyjny. Następnie skontaktuj się z daną firmą, aby upewnić się, że osoba jest jej pracownikiem.
  • Nie wpuszczaj nieznajomych do domu: Nie wpuszczaj do domu nikogo, kogo nie znasz i nie ufasz.
  • Nie płać z góry: Nigdy nie płać z góry za usługi, których nie otrzymałeś.
  • Zgłoś oszustwo: Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast zgłoś to na policję.