Potrącenie rowerzysty w miejscowości Zadnoga - Przyczyny i okoliczności zdarzenia

Wczoraj wieczorem doszło do potrącenia 13-letniego rowerzysty przez osobówkę w miejscowości Zadnoga, gmina Krynice.

Według wstępnych ustaleń policji, chłopiec jadąc po chodniku nagle zjechał na jezdnię i zderzył się z BMW poruszającym się w tym samym kierunku. Rowerzysta odniósł obrażenia ciała i został przewieziony do zamojskiego szpitala, natomiast 22-letni kierowca BMW nie odniósł obrażeń i był trzeźwy.

Policja prowadzi szczegółowe dochodzenie w celu wyjaśnienia przyczyn i okoliczności tego zdarzenia. Apeluje się o ostrożność na drodze oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów. Rowerzyści należą do grupy “niechronionych” uczestników ruchu drogowego, a każde zdarzenie z ich udziałem może mieć poważne konsekwencje.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami, rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych w trzech przypadkach, takich jak opieka nad osobą do lat 10 kierującą rowerem, brak wydzielonej drogi dla rowerów przy prędkości pojazdów przekraczającej 50 km/h i zagrożenie dla rowerzysty na jezdni z powodu warunków pogodowych.

W przypadku korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, rowerzysta jest zobowiązany do jazdy powoli, zachowania szczególnej ostrożności oraz ustępowania miejsca pieszym. Dziecko do 10 roku życia może poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej, a dziecko do 7 lat może być przewożone na rowerze na specjalnym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

W trakcie dochodzenia policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia, a sprawca potrącenia zostanie odpowiednio ukarany zgodnie z przepisami prawa. Apeluje się o zachowanie bezpieczeństwa na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzmożoną ostrożność, zwłaszcza w przypadku niechronionych uczestników ruchu, takich jak rowerzyści. Tylko wspólnie dbając o bezpieczeństwo możemy minimalizować ryzyko poważnych wypadków drogowych.

 

Foto:Policja