Ciasteczka "Psi Patrol" z Lidla Kierują Dzieci na Strony Dla Dorosłych!

Skandal wokół popularnych ciasteczek “Psi Patrol” dostępnych w Lidlu wstrząsnął rodzicami, gdy okazało się, że adres URL umieszczony na opakowaniach prowadził dzieci na strony o treści nieodpowiedniej dla nich.

Serwis Niebezpiecznik.pl donosi, że Lidl rozpoczął akcję wycofywania produktów ze sklepów.

“Psi patrol” to znany i uwielbiany przez dzieci serial, którego postaci są często wykorzystywane do promocji różnych produktów, w tym słodyczy. Jednakże, część tych produktów miała trafić do kosza przez skandal związany z adresem internetowym umieszczonym na ich opakowaniach. Adres ten prowadził dzieci na stronę o treści przeznaczonej wyłącznie dla dorosłych.

Serwis Niebezpiecznik.pl ujawnił, że strona wskazywana na opakowaniach to appykidsco[.]com, która obecnie wygląda jak strona dla dorosłych. To stanowiło rażący kontrast wobec treści “Psi Patrolu”, które są skierowane do najmłodszych.

Przedstawiciele Lidla podali oświadczenie, w którym stwierdzili, że “URL dostawcy został zaatakowany”. Istnieje prawdopodobieństwo, że domena została przejęta, a następnie przekierowywana na treści nieodpowiednie dla dzieci. Przypadek ten przypomina inny incydent związany z polskim rządowym serwisem loterii paragonowej, który kierował użytkowników na strony dla dorosłych mimo domeny gov.

AppyKids[Z uwagi na treści nie podajemy pełnej nazwy strony] — stan z roku 2022

Dla firm produkujących produkty dla dzieci to sygnał, że muszą być niezwykle ostrożne przy umieszczaniu adresów URL na opakowaniach. Rodzicom zaleca się zapoznanie się z dostępnymi narzędziami do blokowania treści dla dorosłych, takimi jak “kontrola rodzicielska”. Dzięki temu, nawet jeśli firma nie zachowa się odpowiedzialnie, istnieje szansa, że dzieci nie będą narażone na nieodpowiednie treści.

Jak skutecznie zablokować dzieciom dostęp do treści dla dorosłych? Istnieje wiele rozwiązań i poziomów kontroli, takich jak konfiguracja na urządzeniach dziecka, w domowym routerze czy po stronie operatora.

Źródło:Niebiezpiecznik.pl