Ostrzeżenie GIS: Wycofanie z obrotu tatara wołowego z powodu zagrożenia zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie dotyczące tatara wołowego, który został wycofany ze sprzedaży z powodu potencjalnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów.

Spożycie tego produktu może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy oraz innych poważnych schorzeń.

Ostrzeżenie GIS dotyczy partii tatara  wołowego o numerze 1032604, produkowanego przez Zakłady Mięsne Łuków S.A. Termin przydatności do spożycia tego produktu to 26 kwietnia 2024 roku.

Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały obecność bakterii Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w 4 z 5 badanych próbek tataru wołowego z tej partii. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak krwotoczne zapalenie okrężnicy czy zespół hemolityczno-mocznicowy.

Producent natychmiast po otrzymaniu informacji o niezgodności produktu podjął działania w celu wycofania kwestionowanej partii z obrotu. Organy urzędowej kontroli żywności nadzorują proces wycofywania zakażonych produktów.

GIS zaleca konsumentom, aby nie spożywali produktów z partii objętej komunikatem. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów po spożyciu tataru wołowego z tej partii, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Ostrzeżenie dotyczące tataru wołowego jest częścią szerszego nadzoru nad bezpieczeństwem żywności prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny. Badania i monitorowanie jakości żywności są kluczowymi elementami zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów.

 

Szczegóły dotyczące produktów:

Nazwa produktu: Tatar wołowy, 200 g

Numer partii: 1032604

Termin przydatności do spożycia: 26.04.2024

Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE