Świadkowie Jehowy

Świadkowie Jehowy po blisko dwóch latach wznawiają spotkania na żywo.

Dokładnie dwa lata temu po raz pierwszy w historii zaprzestali spotykania się na Swoich Salach Królestwa (tak nazywają się miejsca spotkań ŚJ) i przeszli w tryb wideokonferencji. Osoby bez względu na wiek opanowały podstawy aplikacji ZOOM oraz internetu. Miłym aspektem jest to,że wiele sędziwych osób w wieku 70+ posługują się tabletem i internetem nie gorzej jak osoby młode.

Dnia 1 kwietnia 2022 roku, po dwóch latach spotkań w formie wideokonferencji, zbory Świadków Jehowy w Polsce i na świecie wznawiają zebrania z osobistym udziałem obecnych. Wyjątkiem będą miejsca, w których nie pozwolą na to ograniczenia władz lokalnych.

Na zebraniach w formie wideokonferencji uczestniczymy z żoną od 2 lat – od początku pandemii. Bardzo wyczekiwaliśmy możliwości osobistego spotkania się na Sali Królestwa z naszymi przyjaciółmi. Bardzo nam tego brakuje. Nie możemy się doczekać pierwszego od 2 lat zebrania z osobistym udziałem.” – powiedział Piotr Januszek, mieszkaniec Zamościa.

Przez ostatnie dwa lata miejsca zebrań Świadków Jehowy na całym świecie pozostawały zamknięte z powodu pandemii i ryzyka związanego z osobistym udziałem obecnych. Świadkowie Jehowy w Polsce również zawiesili publiczną działalność 14 marca 2020 roku. Od tego czasu kontynuują ją poprzez listy czy rozmowy telefoniczne, organizując także dwa razy w tygodniu spotkania w trybie wideokonferencji. Średnia frekwencja na tych zebraniach przekraczała w Polsce 127 000 osób tygodniowo, mimo że w ponad 1270 zborów jest około 113 000 Świadków Jehowy.

Bardzo się z tego cieszymy, że tak wiele osób z naszej okolicy dołącza do naszych wirtualnych zebrań, żeby znaleźć pokrzepienie i nadzieję w tych niespokojnych czasach. Z niecierpliwością czekamy na osobiste spotkanie z tymi osobami, które poznaliśmy na naszych wirtualnych zebraniach” — powiedział Robert Warda, lokalny rzecznik Świadków Jehowy. Dalej kontynuuje:

To wielka radość dla wszystkich Świadków Jehowy na całym świecie. Choć jako jednostki i zbory na wiele sposobów korzystamy z technologii, która nas zbliża, nic nie jest w stanie zastąpić osobistego kontaktu. Z utęsknieniem czekaliśmy na ten moment ponad dwa lata”.

Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom takich spotkań, do wszystkich zborów w Polsce zostały wysłane wytyczne dotyczące prowadzenia zebrań w formie „hybrydowej”. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wiele Sal Królestwa Świadków Jehowy zostało wyposażonych w technologię niezbędną do prowadzenia zebrań, które umożliwiają uczestnictwo zarówno osobom obecnym na miejscu, jak i uczestnikom zdalnym, którzy również będą mogli uczestniczyć w dyskusji. W październiku i listopadzie w różnych krajach na całym świecie przeprowadzono program pilotażowy, aby ocenić, jak można to zrobić najskuteczniej. Wnioski wyciągnięte z tych pilotażowych zebrań pomogły w opracowaniu planu ponownego otwarcia wszystkich Sal Królestwa wszędzie tam, gdzie pozwalają na to przepisy.

Z radością obserwujemy pokój i jedność wśród Świadków Jehowy w czasach, w których nieustannie dochodzi do podziałów” — mówi Robert Warda — „Wiemy, że wznowienie osobistych spotkań jeszcze bardziej zbliży nas do siebie. Nie możemy się doczekać, kiedy znów się zobaczymy”.

Osobisty kontakt z przyjaciółmi jest niezbędny do nawiązywania i podtrzymywania bliskich relacji. Jesteśmy przekonani, że to postanowienie przyczyni się do jeszcze silniejszego zjednoczenia więzów jedności i miłości” – powiedział Wojciech Petrus, mieszkaniec okolic Lublina.

Na razie Świadkowie Jehowy nie planują wznowienia publicznej działalności kaznodziejskiej, choć jej alternatywne formy trwają nadal. Od początku pandemii do listopada 2021 roku w samej tylko Polsce Świadkowie Jehowy poświęcili niemal 18 000 000 godzin na prowadzenie zdalnych kursów biblijnych, rozmów telefonicznych czy pisanie zachęcających listów do osób ze swojego otoczenia. W tym okresie, w skali ogólnoświatowej, wydali Pismo Święte w 77 nowych językach i zorganizowali dwa ogólnoświatowe wirtualne kongresy w ponad 500 językach!

W czasie trwania pandemii nie traciliśmy czasu” — mówi Robert Warda, lokalny rzecznik. „Byliśmy bardzo zajęci, pomagając sobie nawzajem oraz ludziom wokół w tym okresie, który dla wszystkich był wyzwaniem. Ale na tym właśnie polega okazywanie chrześcijańskiej miłości i jedności”.

Powrót do zebrań z osobistym udziałem obecnych poprzedza dwa wydarzenia, które odbędą się we wszystkich zborach Świadków Jehowy na całym świecie, w tym także w Polsce. Pierwsze z nich to specjalny wykład zaplanowany w większości zborów na 10 kwietnia 2022 roku i zatytułowany „Gdzie możesz znaleźć prawdziwą nadzieję?”. Drugim będzie coroczna uroczystość upamiętniająca śmierć Jezusa Chrystusa. Odbędzie się ona 15 kwietnia 2022 roku, dokładnie w tym samym dniu, w którym oddał on swoje życie w ofierze 1989 lat temu. Oba te spotkania odbędą się w miejscowych Salach Królestwa z udziałem mówców na żywo. Wszyscy goście są mile widziani; w żadnym z tym miejsc nie przeprowadza się zbiórek pieniędzy. Więcej informacji o najbliższym miejscu zebrań Świadków Jehowy można znaleźć w serwisie jw.org.

W 239 krajach jest prawie 9 mln Świadków Jehowy, którzy należą do przeszło 119 000 zborów. W Polsce początki działalności Świadków Jehowy sięgają 1891 roku i obecnie są oni trzecią co do wielkości grupą wyznaniową z liczbą około 113 000 wyznawców. W Lublinie i okolicach jest około 10 tysięcy Świadków Jehowy.

Foto tytułowe:Sala Królestwa Świadków Jehowy / fot. JW.ORG

Zebranie Świadków Jehowy w Sali
Królestwa / fot. JW.ORG