Wczoraj po południu podczas lotu szkoleniowego z podchorążym V roku Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie śmigłowiec Mi-2 zerwał linię energetyczną niskiego napięcia.
Na szczęście nikomu nic się nie stało, a załoga bezpiecznie powróciła na lotnisko.
Szczegóły zdarzenia
Lot odbywał się śmigłowcem Mi-2 z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Podczas dolotu na lądowisko załoga poczuła nagłe szarpnięcie maszyny. Mimo zaistniałej sytuacji pilot kontynuował lot i bezpiecznie wylądował na lotnisku.
Działania po incydencie
Zgodnie z obowiązującymi procedurami, o zdarzeniu zostało powiadomione Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która zbada przyczyny i okoliczności incydentu.
Podobne zdarzenia
Należy wspomnieć, że to nie pierwszy taki incydent w tym regionie. W grudniu ubiegłego roku podczas lotu szkoleniowego z samolotu M-346 Bielik odpadła owiewka. Maszyna również wtedy wylądowała bezproblemowo w Dęblinie.
Komentarz
Choć wczorajszy incydent nie miał poważnych konsekwencji, to pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie procedur bezpieczeństwa podczas lotów szkoleniowych. Dokładne wyjaśnienie przyczyn zdarzenia pomoże wyeliminować potencjalne zagrożenia w przyszłości.
Dodatkowe informacje:
- Strona internetowa 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego: https://www.wojsko-polskie.pl/4slsz/
Zagrożenia związane z zerwaniem linii energetycznych przez śmigłowce
Zerwanie linii energetycznej przez śmigłowiec może mieć poważne konsekwencje, zarówno dla załogi maszyny, jak i dla osób znajdujących się na ziemi. Do potencjalnych zagrożeń należą:
- Awaria śmigłowca: W zależności od siły uderzenia i rodzaju uszkodzeń, zerwanie linii energetycznej może doprowadzić do awarii śmigłowca, a nawet do jego katastrofy.
- Porażenie elektryczne: Zerwana linia energetyczna może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia osób, które znajdą się w jej pobliżu.
- Pożary: Iskrzenie spowodowane zerwaniem linii energetycznej może doprowadzić do pożaru, zarówno w śmigłowcu, jak i na ziemi.
- Zakłócenia w dostawach prądu: Zerwanie linii energetycznej może spowodować przerwy w dostawach prądu dla okolicznych mieszkańców.
Procedury bezpieczeństwa
Aby zminimalizować ryzyko tego typu zdarzeń, podczas lotów śmigłowców w pobliżu linii energetycznych należy stosować się do określonych procedur bezpieczeństwa. Obejmują one m.in.:
- Zachowanie bezpiecznej odległości od linii energetycznych.
- Dokładne planowanie trasy lotu z uwzględnieniem rozmieszczenia linii energetycznych.
- Stosowanie odpowiednich urządzeń ostrzegawczych.
- Regularne szkolenia pilotów i załóg śmigłowców w zakresie bezpieczeństwa lotów w pobliżu linii energetycznych.
Podsumowanie
Incydent z udziałem śmigłowca Mi-2 w Dęblinie powinien być przestrogą dla wszystkich pilotów i załóg śmigłowców. Należy zawsze przestrzegać procedur bezpieczeństwa i zachować szczególną ostrożność podczas lotów w pobliżu linii energetycznych. Tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko poważnych wypadków.