Wypadekw Zakrzynówku

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło we wtorek wieczorem w miejscowości Zakrzówek w powiecie kraśnickim. Na skutek poniesionych obrażeń śmierć na miejscu poniosła 14 – letnia rowerzystka potrącona przez kierującego toyotą. Trwa ustalanie okoliczności i przyczyn tego tragicznego zdarzenia. Kierujący toyotą był trzeźwy.

Do wypadku doszło po godzinie 21. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że drogą jechay cztery młode rowerzystki w wieku 13,14,15 i 16 lat. Dwie jechały z przodu, zaś kolejne dwie – 13 i 14 latka – około 10 metrów za nimi. W pewnym momencie kierujący samochodem marki Toyota 21-latek jadący w tym samym kierunku potrącił 14-latkę.

Potrącona dziewczynka pomimo reanimacji prowadzonej najpierw przez kierującego pojazdem, a potem przez strażaków, na skutek odniesionych obrażeń  zmarła na miejscu zdarzenia. Z kolei 13-latka została zabrana do szpitala, jednak nie odniosła  poważnych obrażeń.

Na miejscu wypadku prowadzone były oględziny pod nadzorem prokuratora. Ciało ofiary wypadku zostało przekazane do zakładu medycyny sądowej celem przeprowadzenia sekcji.

Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 21-letniego kierowcy. Mężczyzna był trzeźwy.

Śledczy wyjaśniają przyczynę i okoliczności wypadku. Do zdarzenia doszło poza terenem zabudowanym na prostym, nieoświetlonym odcinku drogi Jak ustalono, rower poszkodowanej nie posiadał instalacji elektrycznej oraz innych świateł zasilanych baterią.

Pamiętajmy, że rowerzyści  nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem przy dużych prędkościach doznają poważnych obrażeń ciała albo nawet ponoszą śmierć.

Dlatego przypominamy, że na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower. Bardzo istotne jest oświetlenie jednośladu. Zachęcamy również aby wyposażyć się również w kamizelki odblaskowe.

Pamiętajmy, że:

– rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,

– jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,

– korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),

– rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązani jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Pamiętajmy wzajemny szacunek na drodze, kultura i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to podstawa bezpieczeństwa.

Foto:Policja
Foto:Policja