Napad na pocztę we Wrocławiu. Trwa policyjna obława na napastnika.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, Stanisław Żaryn, w trakcie czwartkowej konferencji prasowej, przekazał alarmujące ostrzeżenie dla osób, które planują wyjazd na teren obwodu kaliningradzkiego lub Rosji.

Minister zaleca ostrożność i wstrzemięźliwość w przekazywaniu danych dotyczących osób, z którymi się kontaktujemy.

Według ministra, coraz częściej dochodzi do przesłuchiwania Polaków na granicy z Kaliningradem przez agresywnych funkcjonariuszy rosyjskiego FSB. Zdaniem pełnomocnika ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej, Rosjanie próbują pozyskać informacje o charakterze wrażliwym. Polacy, którzy wracają z obwodu kaliningradzkiego, donoszą, że funkcjonariusze FSB fotografują ich karty bankomatowe oraz pozyskują dane z telefonów komórkowych i innych nośników.

Minister Żaryn ostrzega, że sytuacja na granicy z Kaliningradem jest coraz bardziej napięta, a Polacy są narażeni na coraz większe niebezpieczeństwo. Dlatego też, apeluje do wszystkich, którzy zamierzają podróżować do Rosji lub obwodu kaliningradzkiego, aby zachowali ostrożność i byli przygotowani na przesłuchania przez funkcjonariuszy FSB.

Warto zauważyć, że to nie pierwszy raz, kiedy polscy turyści doświadczają trudności na granicy z Rosją. Wcześniej, już dochodziło do sytuacji, w których funkcjonariusze FSB przesłuchiwali Polaków i pozyskiwali od nich informacje o charakterze prywatnym i wrażliwym. Dlatego też, minister Żaryn zaleca, aby przed wyjazdem do Rosji lub obwodu kaliningradzkiego, przemyśleć swoją decyzję oraz dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

Są przypadki, kiedy Polacy są wypytywani o konotacje rodzinne, o znajomości w polskich służbach mundurowych, w wojsku. […] Polacy są wypytywani o ruchy wojsk na naszym terytorium – dodał.

Według Żaryna Rosjanie stosują wobec obywateli polskich presję, miękki szantaż, straszy się ich odpowiedzialnością za ewentualne kłamstwa lub odmowę udzielenia informacji. – Polacy są nakłaniani do wypełniania ankiety, w której wypytuje się ich o ocenę tzw. operacji specjalnej na Ukrainie lub ocenę Władimira Putina – powiedział.

„Rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności”

Minister Żaryn podkreślił, że ta forma przesłuchiwania Polaków przez funkcjonariuszy rosyjskiego FSB jest jednym z elementów działań wywiadowczych na granicy polsko-rosyjskiej, które prowadzi Rosja. Jest to również forma eskalacji napięcia na granicy polsko-rosyjskiej. Minister zaleca ostrożność i unikanie pretekstów, które mogą prowadzić do działań ofensywnych przeciw Polsce.

Minister przestrzega również, że przekazywanie jakichkolwiek informacji o ruchach wojsk lub innych wrażliwych danych może stanowić zagrożenie dla państwa, dlatego zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w Rosji oraz wstrzemięźliwość w przekazywaniu informacji o osobach, z którymi mamy kontakt.

Minister Żaryn zaapelował również o przekazywanie polskim służbom wszystkich informacji związanych z kontaktami ze służbami rosyjskimi po powrocie do kraju. W ten sposób można przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju i ochrony prywatności obywateli.