Kupujesz cukier? Uważaj na ten z Lidla, bo jego jakość może być marna a po aferze zbożowej istnieje również ryzyko utraty zdrowia.

Klienci Lidla są zdziwieni, że ostatnio cukier marki własnej Lidla jest pakowany w foliowe opakowania, podczas gdy inne firmy zazwyczaj używają papieru do pakowania sypkich produktów kuchennych, takich jak mąka, bułka tarta, ryż czy też cukier. Jeden z portali spożywczych skontaktował się z biurem prasowym Lidl Polska. Odpowiedź sieci jest zdumiewająca.

Klienci Lidla zastanawiają się, dlaczego ostatnio cukier marki własnej Lidla jest pakowany w foliowe opakowania, gdy inne firmy często używają papieru do pakowania sypkich produktów kuchennych, takich jak mąka, bułka tarta, ryż czy właśnie cukier. Torby foliowe w ostatnich latach zyskały negatywną opinię jako symbol niekorzystnych zmian, jakie zachodzą na naszej planecie. Z tego powodu coraz większe zainteresowanie wzbudza idea zero waste, która zakłada zmniejszenie zużycia plastiku.

Papier jest powszechnie uważany za podstawowy materiał opakowaniowy dla produktów o niskich wymaganiach dotyczących barierowości. Suchych produktów spożywczych, takich jak mąka, cukier, ryż czy bułka tarta, można bez problemu pakować w torebki papierowe lub składane kartony. Stosowanie papierowych opakowań byłoby bardziej zgodne z ideą zero waste i zmniejszeniem zużycia plastiku.

Z tego powodu klienci chcieliby poznać odpowiedź biura prasowego Lidl Polska w sprawie wyboru foliowych opakowań dla cukru marki własnej Lidla, gdy inne sypkie produkty są tradycyjnie pakowane w papier.

Pytanie o dziwny sposób pakowania cukru marki własnej oraz pochodzenia tego produktu w kontekście faktu, że główni producenci cukru w Polsce stosują opakowania papierowe do biura prasowego Lidl Polska przesłał poratalspozywczy.pl. Odpowiedź, jaką otrzymał portal z pewnością nie powinna być dla wielu zdziwieniem jednak z uwagi na aferę ze zbożem technicznym, warto bardzo poważnie zastanowić się nad zakupem tego produktu, ponieważ wiąże się to z duży ryzykiem dla zdrowia.

Celem Lidl Polska jest oferowanie wysokiej jakości produktów w niskiej, atrakcyjnej cenie, wytworzonych w sposób zrównoważony. Zależy nam na tym, aby rozwijać produkty marek dostępnych tylko w Lidl Polska – promowanie marek własnych to jeden z celów naszej strategii” – powiedziała serwisowi portalspozywczy.pl, Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Jak dodała, rodzaj opakowania cukru, który obecnie jest w ofercie Lidla, wynika wyłącznie z parku maszynowego, z którego korzysta producent tego produktu.

Cukier ten pochodzi z kraju spoza Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę nasz cały asortyment, obecnie mamy w swojej ofercie handlowej kilka produktów od ukraińskich producentów, z którymi kontrakty podpisane były kilka miesięcy temu w celu wsparcia ukraińskiej gospodarki w czasie wojny*Dążymy do niemarnowania żywności, dlatego zamierzamy spełnić warunki wcześniej podpisanych umów z należytą starannością” – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz.

Jak podkreśla, Lidl Polska funkcjonuje na polskim rynku od ponad 20 lat, „zawsze działając zgodnie z obowiązującymi przepisami i dostosowując swoją działalność do zmieniających się przepisów prawa.”

Ceny cukru są poddane silnym wahaniom inflacyjnym. Według danych GUS, w marcu 2022 roku ceny cukru w sklepach wzrosły o 81,5% w porównaniu do lutego tego samego roku. Jednak w ujęciu miesięcznym, w porównaniu do stycznia 2023 roku, ceny te spadły o 0,7%.

Obecnie na światowych giełdach panują zawirowania, co utrudnia przewidywanie stabilności cen cukru w najbliższej przyszłości. Rosnące obawy dotyczące ograniczonych dostaw cukru na świecie przyczyniają się do wzrostu cen na giełdach w Nowym Jorku i Londynie, jak donosi Bloomberg. Polacy mają obawy przed powtórzeniem sytuacji z letniego sezonu 2022, kiedy ceny cukru gwałtownie wzrosły, a produkt ten był niedostępny lub miał ograniczone dostawy w wielu sieciach handlowych.

W takiej sytuacji konsumenci mogą być zaniepokojeni i niepewni co do przyszłych cen cukru oraz dostępności tego produktu na rynku. Ważne jest śledzenie aktualnych informacji i ewentualnie konsultowanie się z lokalnymi sklepami lub dostawcami, aby uzyskać najświeższe dane dotyczące cen i dostępności cukru.