Obniżenie stóp procentowych przez NBP. Gwałtowny wzrost kursu euro. Upadek polskiej gospodarki coraz bliżej?

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) wywołało gwałtowny wzrost kursu euro do złotego. To kolejny krok w kierunku upadku polskiej gospodarki – uważają eksperci.

W środę RPP obniżyła stopy procentowe o 0,75 pkt proc., do poziomu 6,0%. To najniższy poziom stóp od 2016 roku.

Decyzję RPP skomentowały media. “Tego nikt się nie spodziewał. Rynek oczekiwał, że w środę RPP może obniżyć stopy o 0,25 pkt proc. Jednak rada zaskoczyła rynek i dokonała znacznie większej obniżki, aż o 0,75 pkt proc. Po tej decyzji gwałtownie osłabił się złoty” – pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

Obniżenie stóp procentowych to skandaliczna i nieprzemyślana decyzja, która spowoduje fatalne efekty dla polskiej gospodarki – uważają eksperci.

“Decyzja RPP to gospodarcza katastrofa, która odbije się bardzo głębokim kryzysem już po wyborach” – mówi prof. Jacek Rostowski, były minister finansów. “Należy spodziewać się silnego wzrostu inflacji, spadku wartości złotego i wzrostu bezrobocia” – dodaje.

“To kolejny krok w kierunku upadku polskiej gospodarki” – uważa dr hab. Jakub Sawulski, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego. “Układ władzy zdaje się robić wszystko aby dobić polską gospodarkę” – dodaje.