Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że rozpoczyna spis aut osobowych, które mogą zostać zajęte przez wojsko w razie konfliktu.
W ramach spisu, wojsko będzie zbierało informacje o markach, modelach, numerach rejestracyjnych oraz właścicielach pojazdów.
Szef MON Mariusz Błaszczak tłumaczy, że spis jest konieczny, aby uzupełnić stany pojazdów wojskowych:
“W związku z wojną na Ukrainie, nasze wojsko jest bardziej zaangażowane niż kiedykolwiek wcześniej. Musimy mieć pewność, że mamy wystarczającą liczbę pojazdów, aby zapewnić bezpieczeństwo Polski” – mówi Błaszczak.
Szybko pojawiły się głosy krytyki wobec tej decyzji. Niektórzy uważają, że spis jest niepotrzebny i narusza prywatność obywateli. Inni z kolei twierdzą, że wojsko wykorzystuje wojnę w Ukrainie, aby zapełnić dziury w swoich stanach.
“Wojsko polskie wypłynęło się na pomoc Ukrainie i teraz próbuje załatać dziury w swoim sprzęcie” – mówi jeden z komentatorów. “To niesprawiedliwe, że obywatele mają ponosić koszty tego, że rząd nie jest przygotowany na konflikt” – dodaje.
Obecnie nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób wojsko będzie zajmować spisane samochody. Nie wiadomo także, czy właściciele pojazdów będą mogli domagać się odszkodowań za ich utratę.
Czy spis jest konieczny?
Czy spis aut osobowych jest rzeczywiście konieczny? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony, należy przyznać, że wojna na Ukrainie zwiększyła ryzyko konfliktu zbrojnego również w Polsce. W takiej sytuacji, wojsko może potrzebować dodatkowej liczby pojazdów.
Z drugiej strony, należy pamiętać, że Polska dysponuje już znaczną liczbą pojazdów wojskowych. Ponadto, wojsko może kupić lub wypożyczyć dodatkowe pojazdy, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Kto zapłaci za utratę samochodów?
W przypadku zajęcia samochodu przez wojsko, właściciel pojazdu będzie miał prawo do odszkodowania. Wysokość odszkodowania będzie określana na podstawie wartości rynkowej pojazdu.
Jednak, jeśli właściciel nie będzie miał ubezpieczenia OC, może mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania. W takim przypadku, będzie musiał dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Podsumowanie
Sprawa spisu aut osobowych przez wojsko wywołała w Polsce wiele kontrowersji. Nie wiadomo jeszcze, czy spis jest rzeczywiście konieczny i kto będzie ponosił koszty związane z utratą pojazdów.