Operacja NEON rozpoczęta: Ewakuacja Polaków z Izraela.Herkulesy w powietrzu.

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło rozpoczęcie operacji ewakuacji Polaków z Izraela.

Priorytetową grupą do ewakuacji jest wycieczka ze szkoły muzycznej w Chełmie, składająca się z około 10 osób. W związku z zaistniałą sytuacją, samoloty ewakuacyjne wojska polskiego zostaną wysłane do Tel Awiwu w Izraelu.

Priorytetowa ewakuacja ze szkoły muzycznej w Chełmie

Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że w pierwszej kolejności zostanie objęta ewakuacją grupa uczniów i opiekunów ze szkoły muzycznej w Chełmie. Aktualnie czekają oni na ewakuację na lotnisku w Tel Awiwie. Priorytetowa ewakuacja oznacza, że grupa ta zostanie szybko przetransportowana do Polski.

Dodatkowe samoloty ewakuacyjne w gotowości

Resort obrony narodowej podkreślił, że w razie potrzeby w gotowości są kolejne samoloty ewakuacyjne. Działania te są podejmowane w związku z decyzją wielu linii lotniczych o odwołaniu lotów do i z Tel Awiwu z powodu trwającego konfliktu w regionie.

Wsparcie dla Polaków w Izraelu

Na temat ewakuacji Polaków z Izraela informacje przekazał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W swoim wpisie podkreślił, że operacja NEON bierze udział najlepszy polscy piloci, a także zespół medyczny wojsk specjalnych.

Brak informacji o poszkodowanych Polakach

Wiceszef resortu dyplomacji, Paweł Jabłoński, poinformował, że wciąż nie ma informacji o tym, że Polacy ucierpieli w wyniku konfliktu w Izraelu. Dodał również, że ewakuacja jest realizowana z myślą o bezpieczeństwie obywateli.

Możliwość ustanowienia mostu ewakuacyjnego z Grecją

Minister Błaszczak podczas briefingu prasowego przed MON wspomniał również o możliwości ustanowienia mostu ewakuacyjnego z Grecją, jeśli będzie taka konieczność. W takiej sytuacji samoloty Hercules mogą przewieźć turystów polskich z Izraela do Grecji, a stamtąd CASY dostarczą ich do Polski.

Ewakuacja Polaków z Izraela stała się niezbędna ze względu na odwołane loty linii lotniczych, co utrudniało powrót obywateli do kraju. W sumie około 200 Polaków oczekuje na swoją ewakuację i powrót do Polski w związku z narastającym konfliktem na Bliskim Wschodzie.