Bomba podczas Zgromadzenia Świadków Jehowy w Indiach.Są Zabici i Ranni.

 

Kochi, Indie, 29 października  – Wstrząsający incydent miał miejsce w południowych Indiach podczas zgromadzenia Świadków Jehowy, kiedy to mężczyzna, który podszywał się za byłego członka tej grupy, przeprowadził zamach bombowy, który spowodował śmierć dwóch kobiet i wielu rannych. Informacje te zostały potwierdzone przez miejscową policję.

W wyniku ataku druga kobieta zmarła, a liczba rannych sięga dziesiątek, w tym 17 osób znajduje się na intensywnej terapii, a pięć jest w stanie krytycznym. Szczególnie tragiczny jest stan 12-letniej dziewczynki, która odniosła poparzenia w 95% ciała.

Incident ten miał miejsce w miejscowości Kalamassery, około 10 km na północny wschód od miasta Kochi, podczas trzydniowego zgromadzenia Świadków Jehowy, w którym uczestniczyło około 2300 osób.

Dominic Martin, sprawca ataku, ogłosił swoją odpowiedzialność na Facebooku, lecz kilka godzin później oddał się w ręce miejscowej policji w dystrykcie Thrissur, oddalonym o 40 km od miejsca eksplozji.

Funkcjonariusz policji ds. public relations, Pramod Kumar, potwierdził zatrzymanie Martina, choć nadal trwają przesłuchania w celu zweryfikowania jego zeznań i roli w tym okropnym wydarzeniu.

Według wstępnych dochodzeń, użyto improwizowanego ładunku wybuchowego, który spowodował dwie duże eksplozje w centrum zgromadzenia. Premier Pinarayi Vijayan zapewnił, że policja traktuje ten incydent bardzo poważnie i prowadzi dochodzenie z zaangażowaniem specjalnego zespołu składającego się z 20 członków.

Co do motywacji Martina, wynika z jego filmu na Facebooku, że kilka lat temu zmienił swoje przekonania co do nauk Świadków Jehowy i uznał je za “antynarodowe”. Próbował rozmawiać z członkami tej grupy w tej sprawie.

Rzecznik Świadków Jehowy, TA Sreekumar, potwierdził, że Martin nie był zarejestrowanym członkiem Świadków Jehowy, ale wciąż pozostaje niejasne, czy był obecny na zgromadzeniu w Kalamassery.

Świadkowie Jehowy to międzynarodowe wyznanie chrześcijańskie, które znane jest głównie z ewangelizacji od drzwi do drzwi. Ich liczba  w Indiach wynosi około 60 000.

Incydent ten stanowi tragiczne wydarzenie i nadal jest przedmiotem dochodzenia, mającego na celu ustalenie wszystkich szczegółów tego okropnego ataku.