Nieodpowiedzialna jazda na rowerze na przejściu dla pieszych w Lublinie - Nagranie.

Kilka dni temu w Lublinie doszło do niebezpiecznego zdarzenia na ul. Orkana. Kobieta kierująca rowerem wjechała na oznakowane przejście dla pieszych i zderzyła się z jadącym autobusem miejskiej komunikacji.

Na szczęście 24-letnia rowerzystka nie odniosła poważnych obrażeń, ale za swoje nieodpowiedzialne zachowanie została ukarana mandatem. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane przez miejski monitoring i jest publikowane jako przestrogę dla innych.

Wypadło to wydarzenie miało miejsce w minioną środę przed godziną 15:00 na ul. Orkana w Lublinie. Młoda kobieta, poruszając się na rowerze, wjechała na oznaczone przejście dla pieszych bez zachowania należytej ostrożności, wprost przed nadjeżdżający autobus. W wyniku zderzenia rowerzystka upadła na jezdnię. Chociaż sytuacja wyglądała groźnie, na szczęście nie doszło do poważnych obrażeń.

Na miejsce kolizji przybyli policjanci z lubelskiej drogówki, którzy ustalili, że 24-letnia mieszkanka Lublina była sprawczynią zdarzenia. Jej nieodpowiedzialne zachowanie zostało zakwalifikowane jako spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za to przewinienie rowerzystka otrzymała mandat karny w wysokości 1100 złotych. Nagranie miejskiego monitoringu zostało opublikowane, aby stanowiło przestrogę dla innych uczestników ruchu.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, kierujący rowerem nie mają prawa jazdy po przejściu dla pieszych. Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu przeznaczonego dla rowerów, jeśli taka droga jest dostępna w kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jednocześnie kierujący rowerem na drodze dla rowerów i pieszych musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Rowerzyści stanowią grupę “niechronionych” uczestników ruchu drogowego, dlatego ważne jest, aby przestrzegać przepisów i zachowywać ostrożność na drodze. Statystyki wypadków z udziałem rowerzystów na Lubelszczyźnie pokazują, że każde zdarzenie może zakończyć się tragicznie. W pierwszym półroczu bieżącego roku rowerzyści uczestniczyli w 53 wypadkach drogowych, w wyniku których dwie osoby straciły życie, a 49 odniosło obrażenia. Dlatego apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów podczas jazdy rowerem.