Oszustwa “na wnuczka” w powiecie zamojskim: Apel o Ostrożność!

W ostatnich dniach doszło do serii oszustw “na wnuczka” w powiecie zamojskim. Oszuści podszywają się pod krewnych, podsłuchując rozmowy telefoniczne i wyłudzając duże sumy pieniędzy od starszych mieszkańców.

W jednym z przypadków, 85-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego uwierzyła w przebrzmiałą historię o rzekomym wypadku wnuczki. Telefon od płaczącego damskiego głosu sugerował, że wnuczka miała potrącić kobietę w ciąży, co skończyło się jej złamaniem nosa i ręki. Fałszywa policjantka, która rzekomo rozmawiała z pokrzywdzoną, zażądała ponad 40 tysięcy złotych, aby uniknąć aresztu dla wnuczki.

Niestety, starsza kobieta, przekonana o autentyczności historii, przekazała oszustom ponad 40 tysięcy złotych. Po zakończeniu interakcji z oszustami skontaktowała się z prawdziwą krewną i uświadomiła sobie, że padła ofiarą przemyślanego oszustwa.

Policja apeluje o rozwagę i ostrożność w tego typu sytuacjach. Oszuści coraz częściej wykorzystują podstępne metody, by wyłudzić pieniądze od starszych osób. W przypadku otrzymania takiego telefonu zaleca się sprawdzenie informacji, zwłaszcza gdy prosi się o przekazanie większej sumy gotówki.

Policja przestrzega, że nigdy nie należy ślepo ufać osobom, które dzwonią z prośbą o pilną pomoc finansową. W przypadku wątpliwości zawsze warto zweryfikować historię dzwoniąc bezpośrednio do rzekomego krewnego.

Apelujemy również do rodzin osób starszych o informowanie ich o możliwościach oszustw oraz uczenie ich rozpoznawania podstępów stosowanych przez przestępców.

W razie prób oszustwa zaleca się niezwłoczne powiadomienie Policji, dzięki czemu można przeciwdziałać kolejnym przypadkom wyłudzeń.