Oszustwo internetowe w powiecie biłgorajskim – Mieszkaniec stracił ponad 280 tysięcy złotych na zakupie samochodu ciężarowego.

Mieszkaniec powiatu biłgorajskiego doświadczył bolesnej straty finansowej, sięgającej ponad 280 tysięcy złotych, po próbie zakupu samochodu ciężarowego poprzez platformę internetową. Cała sytuacja skłania do refleksji nad koniecznością ostrożności podczas dokonywania transakcji online.

Zdarzenie:

W końcu listopada ubiegłego roku, 60-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego natknął się na atrakcyjne ogłoszenie dotyczące sprzedaży samochodu ciężarowego na portalu internetowym specjalizującym się w handlu pojazdami. Oferta informowała, że pojazd znajduje się na terenie Niemiec. Po skontaktowaniu się ze sprzedającym i negocjacjach, mężczyzna zdecydował się na zakup, dokonując przelewu na kwotę przekraczającą 280 tysięcy złotych.

Po sfinalizowaniu transakcji, kontakt ze sprzedającym został nagle zerwany – żadne wiadomości nie były już odbierane, a telefon pozostał milczący. Gdy przewoźnik, który miał odebrać zakupiony pojazd, udał się pod wskazany w ogłoszeniu adres w Niemczech, odkrył, że firma, której miało dotyczyć ogłoszenie, nie istnieje.

Zachowanie ostrożności:

Powyższe zdarzenie jest kolejnym przypomnieniem o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas internetowych transakcji. Eksperci zalecają sprawdzanie i weryfikację sprzedawców przed dokonaniem zakupu. Zaleca się również unikanie płacenia “z góry”, zwłaszcza w przypadku towarów o znacznej wartości.

Przypadek ten ponownie podkreśla, jak istotne jest utrzymanie zdrowego rozsądku i świadomości podczas korzystania z platform internetowych, a także wskazuje na konieczność działań edukacyjnych w zakresie bezpiecznych praktyk zakupów online. Zachęcamy do świadomego podejścia do transakcji internetowych oraz do dzielenia się informacjami w celu ochrony społeczności przed oszustwami tego typu.