Policja Rozbija Grupę Przestępczą Specjalizującą się w Atakach na Konta Bankowe.

W wyniku operacji przeprowadzonej przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i Prokuraturę Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, 13 osób zostało zatrzymanych w związku z działalnością przestępczą, skierowaną przeciwko klientom banków. Członkowie grupy podszywali się pod pracowników banków, wprowadzając w błąd ofiary i zdalnie przejmując kontrolę nad ich komputerami.

Proceder obejmował zakładanie rachunków bankowych na tzw. “słupy”, czyli osoby, które użyczały swoje dane. Następnie sprawcy dokonywali tzw. “spoofingu” – podszywali się pod pracowników banków podczas rozmów telefonicznych z losowo wybranymi osobami. W trakcie rozmów manipulowali ofiarami, sugerując, że ich środki finansowe są zagrożone, co miało skłonić je do wykonania konkretnej operacji.

Podając się za pracowników banku, przestępcy wprowadzali ofiary w błąd, sprawiając, że instalowały na swoich komputerach złośliwe oprogramowanie, umożliwiające zdalny dostęp do urządzenia. To pozwalało sprawcom na kradzież zgromadzonych środków finansowych z kont bankowych ofiar.

W wyniku operacji policji zatrzymano 13 osób, zabezpieczono wiele dowodów wskazujących na przestępczą działalność grupy. Ośmiu z zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych przez Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie.

Zabezpieczono również elektroniczne dowody, takie jak telefony komórkowe, komputery, karty SIM, przenośne nośniki pamięci, dokumentację bankową, a także odzież wykorzystywaną podczas wypłat z bankomatów. Wartość zabezpieczonego mienia to ponad 400 tysięcy złotych.

Śledztwo jest nadal prowadzone, a kolejne zatrzymania nie są wykluczone. Grupa działała na terenie całego kraju, wykorzystując złożone metody socjotechniki, aby oszukać ofiary i dokonać kradzieży środków finansowych.

Foto:Policja