Oszustwo na portalu ogłoszeniowym: 42-latka straciła blisko 19 tysięcy złotych

Ryccy policjanci prowadzą dochodzenie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padła 42-letnia mieszkanka powiatu ryckiego.

Kobieta, chcąc sprzedać żyrandole za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego, stała się łatwym celem dla oszustów, tracąc blisko 19 tysięcy złotych w wyniku wyrafinowanego podstępu.

Przebieg wydarzeń jest typowy dla schematu oszustwa internetowego. Rzekomy kupujący skontaktował się z pokrzywdzoną poprzez komunikator społecznościowy, prosząc o podanie danych osobowych i kontaktowych w celu dokonania transakcji. Kiedy 42-latka kliknęła w link przesłany przez rzekomego kupującego, została przekierowana na fałszywą stronę firmy przesyłkowej i bankowości elektronicznej.

Na fałszywej stronie, podszywając się pod wiadomość potwierdzającą transakcję, pokrzywdzona została poproszona o podanie kodów BLIK oraz numeru karty płatniczej i kodu CVV. Niestety, zaufawszy oszustom, przekazała wszystkie te dane, co umożliwiło im zatwierdzenie transakcji na jej koncie bankowym. Dopiero po zalogowaniu się do bankowości internetowej 42-latka zdała sobie sprawę, że padła ofiarą oszustwa, jednak wtedy było już za późno.

Pokrzywdzona zgłosiła sprawę na Policję, która teraz prowadzi śledztwo w tej sprawie.

To kolejne ostrzeżenie dla wszystkich korzystających z internetu. Oszuści coraz bardziej wyrafinowanie podszywają się pod różne instytucje i próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze. Dlatego też ważne jest, aby zachować czujność i ostrożność podczas korzystania z sieci. Pamiętajmy, że banki czy firmy kurierskie nigdy nie proszą o podanie kodów BLIK czy danych karty płatniczej drogą mailową czy poprzez komunikatory społecznościowe. W razie wątpliwości zawsze warto skontaktować się bezpośrednio z instytucją, której dotyczy prośba o udostępnienie danych. Nie dajmy się oszukać, dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansowych.