Sztuczki oszustów na OLX: Jak 27-letnia mieszkanka Zamościa straciła blisko 14 tysięcy złotych

27-letnia mieszkanka Zamościa padła ofiarą oszustów operujących na popularnym portalu sprzedażowym OLX.

Chciała sprzedać chustę dziecięcą za kwotę 120 złotych, lecz po szybkiej reakcji oszustki straciła blisko 14 tysięcy złotych. Incydent ten podkreśla wagę ostrożności podczas transakcji internetowych i konieczność świadomego korzystania z platform sprzedażowych.

Zgodnie z relacją poszkodowanej, już kilka minut po wystawieniu ogłoszenia skontaktowała się z nią potencjalna kupująca. Niestety, okazała się oszustką, która posługiwała się zmyśloną historią, mającą na celu zdobycie jej danych osobowych i dostępu do konta bankowego. Przesłanie linku do fałszywej strony przewoźnika, na której miała się zalogować w celu otrzymania płatności, stało się kluczowym momentem w realizacji oszustwa.

Kobieta otrzymała fałszywą wiadomość e-mail, która wyglądała jak potwierdzenie płatności, jednak cała operacja miała na celu oszustwo. Kolejny kontakt z rzekomym pracownikiem firmy kurierskiej, który życzliwie oferował pomoc w finalizacji transakcji, był kolejnym krokiem ku oszustwu. Po udzieleniu kodów autoryzacyjnych, kobieta straciła blisko 14 tysięcy złotych.

Ten incydent skłania do refleksji nad bezpieczeństwem transakcji online, szczególnie na platformach takich jak OLX. Oszuści stale doskonalą swoje metody, dlatego ważne jest, abyśmy byli czujni i stosowali się do zasad bezpieczeństwa internetowego.

Wskazane jest również przestrzeganie kilku podstawowych zasad podczas korzystania z portali sprzedażowych:

  1. Ostrożność przy linkach: Nigdy nie klikaj w przesłane linki, szczególnie te przekierowujące na strony bankowe. Zawsze sprawdzaj adres URL i upewnij się, że prowadzi on do oficjalnej strony.

  2. Kontakt przez portal: Unikaj kontaktu poza portalem sprzedażowym, takiego jak WhatsApp czy Messenger. Wszelkie transakcje powinny odbywać się przez dedykowaną platformę.

  3. Ograniczone zaufanie: Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do potencjalnych kontrahentów. Bądź ostrożny i podejrzliwy, zwłaszcza w przypadku osób, które wykazują pośpiech i naciskają na szybką transakcję.

  4. Odpowiedzialność za SMS-y: Zawsze czytaj SMS-y od banków i zwracaj uwagę na to, co autoryzujesz. Nigdy nie przekazuj nikomu swoich kodów autoryzacyjnych, nawet osobom podającym się za pracowników banków.

W przypadku stania się ofiarą oszustwa, konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z bankiem oraz powiadomienie policji. Oszuści działają szybko i zręcznie, dlatego kluczowe jest rozpoznanie niebezpiecznych sytuacji i zachowanie ostrożności podczas każdej transakcji online.