Polska otrzymała zaledwie 0,5% z 500 mln euro przeznaczonych na zbrojenia w UE. Głównym beneficjentem Niemcy

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła alokację 500 mln euro dla koncernów zbrojeniowych w celu zwiększenia produkcji amunicji artyleryjskiej.

Polska otrzymała zaledwie 2 mln euro z tej kwoty, co stanowi 0,5%. Głównym beneficjentem programu prawdopodobnie będą Niemcy, którzy mogą otrzymać 160 mln euro.

Polska branża zbrojeniowa otrzymała tylko 2 mln euro

Informacja o przyznaniu Polsce tak małej kwoty wywołała oburzenie wśród polskich polityków i komentatorów. Poseł PiS Bogdan Rzońca nazwał tę sytuację “skandalem” i “dowodem na to, że eurokołchoz pod przewodnictwem hitlerówki von der Leyen robi z Polski jelenia”.

Niemcy głównym beneficjentem programu?

Według nieoficjalnych informacji, głównym beneficjentem programu ASAP (Act on Supporting Ammunition Production) będą Niemcy. Niemieckie firmy mogą otrzymać łącznie 160 mln euro, w tym 22 mln euro na Węgrzech i 25 mln euro w Hiszpanii.

Norwegia poza UE otrzyma więcej niż Polska

Warto również zwrócić uwagę, że norweskie firmy zbrojeniowe, które nie są częścią UE, otrzymają 13 mln euro.

KE: To tylko propozycje

Komisja Europejska twierdzi, że podane kwoty są jedynie propozycjami i mogą ulec zmianie. Ostateczna decyzja o podziale środków zostanie podjęta po zakończeniu negocjacji z poszczególnymi krajami.

Różne informacje w różnych mediach

W mediach pojawiają się różne informacje na temat podziału środków. Według portalu Money i PAP, największą kwotę otrzyma norweski przemysł zbrojeniowy (87,6 mln euro), a Niemcy dostaną 85 mln euro.

Były rzecznik Agencji Uzbrojenia krytykuje KE

Były rzecznik Agencji Uzbrojenia, podpułkownik Krzysztof Płatek, skomentował tę sytuację następująco: “Jeśli to są kwoty na zwiększanie mocy produkcyjnych, a nie na realizację zamówień (tu można by jeszcze jakoś wyjaśnić dysproporcje, ale nie aż takie – te promile dla polskich podmiotów są po prostu śmieszne) to mamy do czynienia z prawdziwą dbałością Komisji Europejskiej o “najbardziej potrzebujące” i “najwłaściwsze” firmy zajmujące się produkcją środków bojowych w Europie”.

Celem programu jest zwiększenie produkcji amunicji do 2 mln pocisków rocznie

Przewidziane fundusze mają na celu umożliwienie europejskiemu sektorowi obronnemu zwiększenia zdolności produkcyjnych broni do 2 milionów pocisków rocznie do końca 2025 roku.

Sytuacja budzi wiele pytań

Cała sytuacja budzi wiele pytań. Dlaczego Polska otrzymała tak mało środków? Jakie są kryteria podziału funduszy? Czy KE rzeczywiście dba o bezpieczeństwo wszystkich państw członkowskich?

Czas pokaże, jakie będą dalsze losy programu ASAP. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to kolejny przykład na to, że Polska jest traktowana w UE jako państwo drugiej kategorii.

Autor:S.R