Ostrzeżenie przed fałszywymi wezwaniami do zapłaty mandatu karnego od CANARD: Jak rozpoznać oszustwo i zabezpieczyć się przed nim!

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ostrzega przed fałszywymi korespondencjami informującymi o ukaraniu mandatem karnym wraz z wezwaniem do dokonania płatności za wykroczenie drogowe, które rzekomo zostało zarejestrowane przez system CANARD.

Prawidłowe procedury oraz charakterystyczne cechy dokumentów wydawanych przez CANARD zostały opisane w celu uświadomienia obywateli i zapobieżenia oszustwom.

Jak rozpoznać fałszywe wezwanie:

  1. Błędne dane: Sprawdź, czy nazwa i adres Organu oraz adres poczty elektronicznej (e-mail) zgadzają się z prawdziwymi danymi. Fałszywe wezwania mogą zawierać nieprawidłowe informacje, takie jak nazwa Organu jako “Główny Inspektorat RUCHU Drogowego” zamiast “Główny Inspektorat Transportu Drogowego”.

  2. Nieprawidłowe adresy: Upewnij się, że adres siedziby Organu oraz adres do korespondencji są zgodne z prawdziwymi danymi. Fałszywe wezwania mogą zawierać adresy, które nie zgadzają się z rzeczywistością.

  3. Nieprawidłowy numer rachunku bankowego: Sprawdź, czy podany numer rachunku bankowego jest zgodny z rzeczywistym numerem używanym przez CANARD. Fałszywe wezwania mogą zawierać fałszywe numery rachunków.

  4. Podejrzana treść: Zwróć uwagę na treść wezwania, w tym na sposób formułowania zdań, ortografię i gramatykę. Fałszywe wezwania mogą zawierać błędy językowe.

Co robić w przypadku podejrzeń:

  1. Kontakt z CANARD: Jeśli masz wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, skontaktuj się bezpośrednio z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).

  2. Sprawdzenie informacji: Zweryfikuj informacje i procedury na oficjalnej stronie internetowej CANARD.

  3. Kontakt z infolinią: Skorzystaj z infolinii GITD, aby uzyskać dodatkowe informacje i wsparcie.

  4. Zabezpieczenie danych: Jeśli podejrzewasz, że stałeś się ofiarą ataku lub doszło do kradzieży danych, poinformuj o tym swój bank, zgłoś sprawę na policję oraz do CERT.PL (CSIRT NASK).

GITD apeluje o ostrożność i odpowiedzialne podejście do otrzymywanej korespondencji, aby uniknąć oszustw i niebezpieczeństw związanych z fałszywymi wezwaniami. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęca się do skontaktowania się z odpowiednimi instytucjami oraz do zgłaszania podejrzanych przypadków.

Procedura prowadzenia czynności w sprawie zarejestrowanego wykroczenia, polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości lub niezastosowania się do sygnalizacji świetlnej, wzory mandatów karnych oraz oświadczeń znajdują się na stronie internetowej CANARD.

W przypadkach budzących wątpliwości prosimy o kontakt z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Dedykowany adres skrzynki e-mail CANARD to: canard@gitd.gov.pl.

Zachęcamy również do kontaktu z infolinią (22) 220 45 00, która dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00.

Jeżeli stałeś się ofiarą ataku lub doszło do kradzieży danych (np. bankowości elektronicznej) bądź środków finansowych poinformuj o tym swój bank oraz niezwłocznie zgłoś sprawę na policję i do CERT.PL (CSIRT NASK).