The Washington Post: "Polskie władze ukrywały ten fakt". Rozbita Siatka Szpiegowska Rosyjskiego Wywiadu na Terytorium Polski.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając we współpracy z Prokuraturą Krajową, zdołała rozbić skomplikowaną sieć rosyjskiego wywiadu operującą na terytorium Polski.

W akcji zatrzymano 12 członków tej siatki, wszyscy obywatele Ukrainy. Działania ABW trwały przez kilka miesięcy, a ich celem było wyeliminowanie działalności rosyjskiej siatki szpiegowskiej.

Informacje o zatrzymanych były dotychczas utajniane, co potwierdziły doniesienia “The Washington Post”. Według źródeł “Rzeczpospolitej”, większość z zatrzymanych nie stanowili tylko obywatele Ukrainy, ale także osoby posiadające specjalne przywileje w Polsce. Niepodawanie publicznie narodowości zatrzymanych wynikało z powodów politycznych.

“The Washington Post” donosił wcześniej, że polskie władze zdecydowały się nie ujawniać informacji o narodowości zatrzymanych osób, w tym 12 ukraińskich uchodźców, działających w ramach rozbitej siatki szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu. Grupa ta miała liczyć łącznie 16 członków.

Śledczy podawali, że członkowie tej sieci byli zobowiązani do obserwacji polskich portów morskich, umieszczania kamer wzdłuż linii kolejowych oraz ukrywania urządzeń śledzących w ładunkach wojskowych. W marcu nadeszły zaskakujące nowe rozkazy: doprowadzenia do wykolejenia pociągów przewożących broń na Ukrainę.

Plan ataku na pociągi miał miejsce w okresie, kiedy Ukraina planowała kontrofensywę, a nowe systemy uzbrojenia, w tym niemieckie czołgi Leopard, były przewożone na wschód.

Grupa wykorzystywała różne metody, aby zdobyć nowych rekrutów, takie jak oferty pracy, porady mieszkaniowe oraz oszustwa internetowe na kanałach Telegramu odwiedzanych przez grupy uchodźców w Polsce. Nawet proste działania, jak rozwieszanie ulotek czy transparentów z hasłami takimi jak “Polska ≠ Ukraina” czy “NATO, do domu”, miały przyciągnąć potencjalnych członków sieci.

Obecnie sprawą zajmuje się policja, a zatrzymani członkowie siatki szpiegowskiej będą odpowiadać przed sądem. Grozi im surowa kara pozbawienia wolności, sięgająca nawet do 10 lat