Ostrzeżenie przed Oszustami: Ryzyko Wynajmu Domków w Górach na Internetowych Portalach Nieruchomości.

Mieszkanka Hrubieszowa doświadczyła bolesnej straty, wynajmując dom w Zakopanem na portalu ogłoszeniowym OLX.

Oszuści obiecali wysoki standard za niską cenę, a transakcja zakończyła się utratą ponad 3 000 zł. Policja apeluje o ostrożność przy wynajmie kwatery przez internet.

Historia zaczęła się od znalezienia oferty na OLX, gdzie kobieta z Hrubieszowa natknęła się na atrakcyjną ofertę wynajmu domku w Zakopanem. Po skontaktowaniu się z rzekomym właścicielem i dokonaniu zaliczki na kwotę ponad 3 000 zł, okazało się, że obiekt nie istnieje, a adres podany w ogłoszeniu jest fikcyjny. Oszuści zniknęli, pozostawiając rodzinę zrozpaczoną i bez miejsca na wypoczynek.

Policja w Hrubieszowie podjęła śledztwo w tej sprawie, jednakże podobne przypadki mogą się powtarzać. Dlatego też apeluje się do wszystkich potencjalnych wynajmujących o zachowanie szczególnej ostrożności. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak uniknąć oszustw przy wynajmie nieruchomości przez internet:

 1. Zbyt Niska Cena a Wysoki Standard:

  • Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa, być może tak właśnie jest. Niska cena w stosunku do standardu obiektu powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
 2. Sprawdź Rejestrację:

  • Upewnij się, czy obiekt jest zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego, strona Urzędu Miasta oferuje dostęp do bazy noclegowej, gdzie można zweryfikować legalność obiektu.
 3. Sprawdź CEIDG:

  • Skorzystaj z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), aby zweryfikować dane właściciela obiektu.
 4. Dokładny Adres:

  • Unikaj ofert z atrakcyjną lokalizacją, które podają nieistniejące adresy. Zawsze sprawdzaj wskazany adres na mapach dostępnych w internecie.
 5. Inne Czynniki Ryzyka:

  • Cena wynajmu zbyt niska w stosunku do standardu obiektu, brak strony internetowej obiektu, brak numeru telefonu stacjonarnego lub telefon często poza zasięgiem, mogą być sygnałami ostrzegawczymi.

W razie wyboru konkretnego obiektu, zaleca się zachowanie dowodów transakcji i historii korespondencji, co może pomóc w dochodzeniu sprawy w przypadku oszustwa.