Policja Apeluje o Współczucie podczas Mrozów: Uważajmy na Osoby Wrażliwe na Wychłodzenie.

W miarę spadających temperatur policjanci w całym kraju intensyfikują patrole, szczególnie w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wychłodzenia organizmu. Bezdomni, samotni, starsi i osoby będące pod wpływem alkoholu są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Policja apeluje do społeczeństwa o czujność i reakcję wobec potencjalnych zagrożeń, podkreślając, że prosta pomoc może uratować życie.

Zimowe warunki, zwłaszcza ujemne temperatury, mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia niektórych osób. Policjanci, zdając sobie z tego sprawę, prowadzą patrole w obszarach, gdzie potencjalnie mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem, takie jak bezdomni czy starsze osoby mieszkające samotnie.

Policja szczególnie zwraca uwagę na konieczność współdziałania społeczeństwa w zidentyfikowaniu przypadków, które wymagają natychmiastowej interwencji. Apeluje do obywateli o zgłaszanie sytuacji, w których osoby bezdomne lub samotne mogą być narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne. Wskazuje także na konieczność reagowania, gdy ktoś z naszego otoczenia nagle zaczyna nie pojawiać się tam, gdzie zazwyczaj go widujemy.

Policjanci zaznaczają, że pomoc może przyjąć różne formy, począwszy od informowania służb o potencjalnych zagrożeniach, po bezpośrednie zaangażowanie w pomoc potrzebującym. Wskazują, że czasami wystarczy zapytać o samopoczucie czy ofiarować ciepłą herbatę.

Osoby bezdomne, starsze, czy te pod wpływem alkoholu, są szczególnie narażone na wychłodzenie, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, aby nie pozostawać obojętnym na problemy innych ludzi i reagować w sytuacjach, które wymagają pomocy.

Policja zachęca również do korzystania z aplikacji “Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, gdzie można zaznaczać miejsca, w których obserwuje się osoby zagrożone wychłodzeniem. Dzielnicowi oraz inne służby są gotowe do szybkiego reagowania na zgłoszenia i udzielania pomocy potrzebującym. Wspólne działanie społeczeństwa i służb może skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom wynikającym z niskich temperatur.

Foto:Policja