Uwaga na nieuczciwe praktyki handlowe: Seniorka straciła 13 tys. zł w wyniku oszustwa

W Tomaszowie Lubelskim doszło do przykrego incydentu, w którym 75-letnia kobieta padła ofiarą oszustwa podczas udziału w pokazie sprzętu kuchennego, medycznego i domowego.

Po spotkaniu zakończonym loterią z “darmowymi” nagrodami, kobieta została wprowadzona w błąd i zmuszona do zapłacenia 13 tys. zł za rzekomo wygrane przedmioty. Policja apeluje o ostrożność podczas udziału w tego typu wydarzeniach.

Kobieta otrzymała zaproszenie na spotkanie poprzez wiadomość SMS, na którym miało być bezpłatnie badane wzrok. Jednak poza badaniem, uczestnicy spotkania brali udział w loterii, gdzie można było “wygrać” różne przedmioty, jak odkurzacze czy lampy. Po wygranej, organizatorzy zapewnili seniorce darmowy transport wygranych przedmiotów do jej domu. Niestety, po przyjeździe do domu, kobieta została wprowadzona w błąd co do konieczności zapłaty za wygrane przedmioty, co zakończyło się utratą 13 tys. zł.

Policja ostrzega przed tego typu nieuczciwymi praktykami, które często wykorzystują starsze osoby. Metoda działania oszustów polega na zapraszaniu osób na pokazy sprzętu, obiecując “darmowe” prezenty i korzystne warunki zakupu. Następnie, po manipulacji i wprowadzeniu w błąd, zmuszają uczestników do podpisania umów lub faktur na wygrywane przedmioty, za które pobierają wysokie opłaty.

Aby uchronić się przed oszustwem, policja i Rzecznik Praw Konsumentów przypominają o konieczności zachowania ostrożności podczas udziału w tego typu pokazach. Warto pamiętać, że udział w spotkaniu nie zobowiązuje do żadnych zakupów, a wszelkie decyzje powinny być podjęte po rozważeniu i zapoznaniu się z warunkami oferty. Jeśli podejrzewamy, że staliśmy się ofiarami oszustwa, należy natychmiast skontaktować się z odpowiednimi służbami, takimi jak policja czy Rzecznik Praw Konsumenta.

Przypominając o zdrowym rozsądku i ostrożności, możemy uniknąć podobnych przykrych sytuacji i uchronić się przed utratą oszczędności oraz problemami związanymi z nieuczciwymi praktykami handlowymi.