Służba Celno-Skarbowa odkrywa 16,5 tysiąca podrobionych ubrań w magazynie w Chełmie.

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej (SCS) z Oddziału Celnego w Chełmie dokonali znaczącego odkrycia podczas rewizji magazynu czasowego składowania.

W sumie odnaleziono niemal 16,5 tysiąca sztuk podrabianych towarów, głównie odzieży, które pochodziły z Bangladeszu. Sprawcy tego procederu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Podczas kontroli magazynu, który należał do jednej z firm w Chełmie, funkcjonariusze natrafili na ładunek o masie 20 ton, zawierający odzież z Bliskiego Wschodu, konkretnie z Bangladeszu. Wartością tego towaru skłoniła ich do bliższego przyjrzenia się – nie tylko pochodzenie, lecz także niska jakość wykonania oraz nieodpowiednie opakowania jednostkowe. Cena pojedynczej sztuki wahała się od 0,50 do 1,70 USD, a dodatkowym zaskoczeniem było, że towary jednego producenta były pakowane w worki foliowe oznaczone inną marką.

Z analizy całego ładunku funkcjonariusze wyodrębnili blisko 16,5 tysiąca sztuk ubrań, na których znajdowały się znaki znanych międzynarodowych firm. Wśród odnalezionych przedmiotów znalazły się bielizna damska, koszulki, bluzy oraz krótkie spodenki.

 

Krok prawny w obronie praw własności przemysłowej Informacje o tym zdarzeniu zostały niezwłocznie przekazane właścicielom praw do znaków towarowych poprzez kancelarie prawne. Po dokładnej analizie, eksperci potwierdzili, że jakość wykonania podrabianych produktów znacząco odbiega od standardów oryginałów, a zatem mamy do czynienia z podróbkami. Właściciele znaków towarowych podjęli decyzję o podjęciu kroków prawnych w celu ścigania sprawców.

Poważne konsekwencje Osoby, które dopuściły się wprowadzenia do obrotu towarów naruszających prawa własności przemysłowej, mogą teraz stawić czoła konsekwencjom prawnym. Sprawcom grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności na okres do dwóch lat.

Przypadek odkrycia dużej ilości podrabianej odzieży w magazynie w Chełmie jest kolejnym przykładem skutecznych działań Służby Celno-Skarbowej w walce z fałszerstwami i naruszeniami praw własności przemysłowej. Organizacje mające na celu ochronę znaków towarowych oraz jakość produktów mogą liczyć na wsparcie i działania egzekwujące prawa, prowadzone przez odpowiednie instytucje.

 

Źródło: Lubelski Urząd Celno – Skarbowy w Białej Podlaskiej