Ostrzeżenie przed Oszustami Internetowymi: Uważaj na Podawanie Danych Bankowych

Mieszkanka Puław stała się ofiarą oszustwa internetowego, które kosztowało ją ponad 36 tysięcy złotych. Przestępcy wykorzystali podstępny sposób zdobycia dostępu do jej konta bankowego, wyłudzając cenne informacje.

37-letnia kobieta zwróciła się do puławskiej komendy, informując o stratach wynikłych z działalności oszustów w Internecie. Jak wynika z jej relacji, całe zdarzenie miało miejsce podczas próby sprzedaży butów na jednym z portalów społecznościowych, a mianowicie na platformie Facebook.

Kobieta wystawiła ogłoszenie o sprzedaży skórzanych butów o wartości 180 złotych. Szybko otrzymała odpowiedź od potencjalnej kupującej, która zaproponowała opłacenie kosztów przesyłki kurierskiej. W zamian za to, poprosiła sprzedającą o wypełnienie specjalnego formularza. Ten formularz zawierał pole do wpisania danych, jednak niestety kobieta podała w nim nie tylko numer swojego konta bankowego, ale także kod zabezpieczający znajdujący się na odwrocie karty bankomatowej.

Po przekazaniu tych informacji oszustom, sytuacja nabrała tempa. Mimo że początkowo wszystko wydawało się być w porządku, kiedy kobieta próbowała zalogować się na swoje konto bankowe, pojawił się komunikat o “odzyskiwaniu dostępu”. Zaniepokojona, skontaktowała się ze swoim bankiem, gdzie odkryła, że z jej konta zniknęła znaczna suma – ponad 36 tysięcy złotych.

Przestępcy dokonali dwóch przelewów z konta kobiety oraz wygenerowali kod BLIK, co łącznie skutkowało utratą opisywanej kwoty. Kontakt z rzekomą kupującą został przerwany, a oszuści zniknęli w sieci.

W związku z tym incydentem, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas transakcji online:

  • Unikaj klikania w linki przesłane przez nieznane osoby.
  • Nie udostępniaj nieznajomym swoich danych logowania, haseł ani kodów zabezpieczających karty płatniczej.
  • Sprawdzaj dokładnie pisownię w nazwach firm i stron internetowych, aby uniknąć podróbek. Często oszuści używają podobnych nazw, aby wprowadzić w błąd.

To kolejne ostrzeżenie przed rosnącym zagrożeniem oszustw internetowych. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych i zachowajmy czujność podczas wszelkich online’owych transakcji.