Flipowanie mieszkaniami stanie się droższe? Lewica chce wyższego PCC dla spekulantów

Planujesz zakup mieszkania? Lepiej się pospiesz, bo wkrótce możesz zapłacić wyższy podatek.

Lewica proponuje nowelizację ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), która zakłada wprowadzenie wyższych stawek podatku dla osób spekulujących na rynku nieruchomości.

Celem zmian jest ograniczenie działalności “flipperów”, czyli osób, które kupują mieszkania po niskiej cenie, a następnie szybko je odsprzedają z zyskiem. Według Lewicy, takie praktyki negatywnie wpływają na ceny nieruchomości i utrudniają dostęp do mieszkań dla osób, które chcą je nabyć na własne potrzeby.

Nowe stawki PCC dla “flipperów”:

  • 10% – w przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem roku od jego zakupu,
  • 6% – w przypadku sprzedaży mieszkania w okresie od roku do dwóch lat od jego zakupu,
  • 4% – w przypadku sprzedaży mieszkania w okresie od dwóch lat do trzech lat od jego zakupu.

Podatek PCC płaci nabywca nieruchomości, dlatego to on poniesie koszty ewentualnej podwyżki stawki podatku. Obecnie stawka PCC wynosi 2% wartości nieruchomości.

Lewica proponuje również:

  • Wyższy podatek dla “flipperów”, którzy kupują trzecie i kolejne mieszkanie w ciągu 5 lat.
  • Ograniczenie możliwości odliczenia podatku VAT od zakupu nieruchomości przez “flipperów”.

Zdaniem ekspertów, proponowane zmiany mogą mieć pozytywny wpływ na rynek nieruchomości, ale nie rozwiążą wszystkich problemów. Ważne jest, aby wprowadzić również inne rozwiązania, które zwiększą dostępność mieszkań dla osób o niższych dochodach.

Flipowanie mieszkaniami to krótkoterminowa spekulacja na rynku nieruchomości. “Flipperzy” kupują mieszkania po niskiej cenie, często z drugiej ręki: do remontu, od zadłużonych właścicieli lub osób nieświadomych wartości nieruchomości na rynku. Następnie przeprowadzają niezbędne remonty i odświeżenia, aby szybko odsprzedać mieszkanie z zyskiem.

Praktyka “flipów mieszkaniowych” może prowadzić do:

  • Wzrostu cen nieruchomości.
  • Ograniczenia dostępności mieszkań dla osób, które chcą je nabyć na własne potrzeby.
  • Spadku jakości budowanych mieszkań.

Propozycja Lewicy jest odpowiedzią na problem spekulacji na rynku nieruchomości. Zmiany w ustawie PCC mogą zniechęcić “flipperów” do ich działalności i ułatwić dostęp do mieszkań osobom, które chcą je nabyć na własne potrzeby.