Pierwszy długi weekend nowego roku już za nami, a dla policji to okres intensywnej pracy mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

Przez trzy dni sylwestrowego okresu, od 30 grudnia do 1 stycznia, policjanci województwa mieli pełne ręce pracy, monitorując ruch drogowy i kontrolując zachowanie kierowców.

W trakcie tego okresu odnotowano 3 wypadki, w których 6 osób odniosło obrażenia. Ponadto, policja zarejestrowała aż 110 kolizji drogowych, co podkreśla intensywność ruchu oraz potrzebę zachowania ostrożności na drogach.

Radiowozy patrolowały drogi, a policjanci skupiali się na kontroli prędkości i stanu trzeźwości kierowców. W tym kontekście niezbędne było wyeliminowanie z ruchu 47 nietrzeźwych kierujących. Pomimo licznych apeli i kampanii informacyjnych, nadal wielu kierowców decyduje się na jazdę pod wpływem alkoholu, co stanowi zagrożenie zarówno dla nich samych, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Warto zaznaczyć, że konsekwencje prawne dla nietrzeźwych kierowców są surowe. Odpowiedzialność ta obejmuje zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat, świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych oraz zagrożenie karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Podczas kontroli drogowych policja nie ograniczała się jedynie do sprawdzania stanu trzeźwości kierowców. Mundurowi zwracali również uwagę na stan techniczny pojazdów oraz przestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia pasażerów. Piesi także byli objęci szczególną uwagą, a policja kontrolowała przestrzeganie przepisów dotyczących noszenia elementów odblaskowych, co jest kluczowe dla ich bezpieczeństwa zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy dni są krótsze.